Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kamienica Hipolitów Kraków

Kamienica Hipolitów Kraków

Kawałek wybrukowanej ulicy i łańcuch, a za nią czterokondygnacyjna Kamienica Hipolitów w Krakowie, z płaskim dachem i ozdobną attyką. Przed budynkiem stoją rozłożone dwa parasole, widać też ludzi oraz sklep z pamiątkami we wnętrzu. Po bokach fragmenty innych budynków w zabudowie szeregowej. Nad nimi bezchmurne niebo.

Plac Mariacki 3, 31-042 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124225212
Jak wyglądała sypialnia państwa albo pokój panienki w XIX wieku? A gabinet zamożnego mieszczanina z wieku XVII? Można to zobaczyć w krakowskiej kamienicy Hipolitów, gdzie urządzona została wystawa wnętrz domu mieszczańskiego.

Muzeum tymczasowo zamknięte.

Nazwa kamienicy, przy placu Mariackim, wywodzi się od rodziny kupców, którzy byli właścicielami budynku w XVII wieku. Mimo, że kamienica była wielokrotnie przebudowywana, do dziś zachowały się w niej oryginalne piwnice i kamienne portale z XIV wieku. Wystawa przenosi zwiedzających do siedemnastowiecznego domu bogatego mieszczanina. Można tu zwiedzić gabinet bogatego mieszczanina z XVII wieku, którego ozdobą są barokowe stiuki Baltazara Fontany. Stamtąd przechodzimy do sypialni ozdobionej rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową. Dalej znajduje się bawialnia urządzona meblami pochodzącymi z różnych epok, a więc w taki sposób, jak niegdyś urządzano mieszkania. Na ścianach znajdują się obrazy, chętnie kolekcjonowane przez mieszczan. Największą salę zajął „Pokój kolekcjonera”, gdzie zgromadzono wspaniałe kolekcje dzieł sztuki, zarówno dawnej jak i współczesnej. Na drugim piętrze pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX wieku. Znajdują się tu: „Pokój babci”, „Pokój panienki” – urządzony skromnie i bezpretensjonalnie prostymi sprzętami, bez nadmiernej ilości ozdób. Kolejnym pokojem jest salon, w którym króluje fortepian i wielka kanapa. Zdobią go obrazy i kilimy, a także serwantka z mnóstwem drobiazgów. Na koniec można zajrzeć do „Sypialni państwa”.


Powiązane treści