Facebook link

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Płaza - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Płaza

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Płaza

Kościół w Płazie
Bolęcińska 1, 32-552 Płaza Region turystyczny: Oświęcim i okolice
tel. +48 326131279
Kościół stanowi dobrze zachowany przykład zabytkowego wiejskiego kościoła murowanego z XVI wieku. Jego budowę rozpoczęto w I połowie XVI wieku, ukończono w 1576 roku. Inicjatorem budowy kościoła był Antoni Pleban (1525 - 1546), ukończył ją Tomasz Żydek z Płazy.
W kościele znajdują się trzy zabytkowe ołtarze. Wczesnobarokowy ołtarz główny z miękkiego drzewa, z rokokowymi uzupełnieniami wykonany został w 1822 roku. W ołtarzu umieszczony jest obraz przedstawiający Ukrzyżowanego Pana Jezusa wykonany przez Bronisława Abramowicza w 1885 roku. Z obu stron ołtarza umieszczone są drewniane rzeźby przedstawiające św. Apostołów Piotra i Pawła.
Ołtarze boczne: Matki Bożej Pocieszenia oraz Serca Jezusowego pochodzą z XVIII wieku. Kościół posiada drewnianą barokowo-klasycystyczną ambonę. Na szczycie ambony umieszczona jest figura św. Michała Archanioła trzymającego w ręku wagę.
Na kościele znajduje się sygnaturka kształtu barokowego. Umieszczony jest w niej dzwon wykonany w 1850 roku, podarowany w 1982 roku przez księdza Zbigniewa Jormana, proboszcza z Myślachowic. Przykościelny teren otoczony jest zabytkowym drzewostanem.