Facebook link

Zamek Lipowiec Wygiełzów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek Lipowiec Wygiełzów

Zamek Lipowiec Wygiełzów

Ruiny średniowiecznego zamku, obok dwójka rowerzystów
Wygiełzów, ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice Region turystyczny: Oświęcim i okolice
tel. +48 326134062
Na zachód od Krakowa, ponad szosą do Libiąża już z daleka widać wyniosłe, zalesione wzgórze. Na jego szczycie niczym wapienna turnia wyrasta potężna baszta z białego kamienia. Tam skrywa się Zamek Lipowiec w Wygiełzowie.
Choć z daleka widać tylko wieżę, to pośród drzew skrywają się tu mury okazałego zamku biskupiego z XIII wieku. Wówczas to biskupi krakowscy wznieśli twierdzę, pozostającą w ich rękach aż do rozbiorów Polski (1798 rok). Choć od początku XIX stulecia budowla w Wygiełzowie jest w ruinie, to jednak mury, które przetrwały do drugiej połowy XX wieku, zabezpieczono i przystosowano do zwiedzania. Poprzedzono je pracami konserwatorskimi i wykopaliskowymi przeprowadzonymi w latach 1961-1969.
Nowe schody Zamku Lipowiec w w Wygiełzowie wiodą aż na wieżę. Można też obejść puste, częściowo zawalone wnętrza, a także obejrzeć niewielką ekspozycję w zrekonstruowanych pomieszczeniach pierwszego piętra zamku. Zobaczymy tu stare zdjęcia i grafiki zamku oraz niewielką kolekcję różnych przedmiotów znalezionych pośród ruin. Obecnie Zamek Lipowiec wchodzi w skład Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec.