Facebook link

Pałac Długoszów w Siarach Gorlice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Długoszów w Siarach Gorlice

Pałac Długoszów w Siarach Gorlice

Pałac o bogatej, różowej elewacji, piękny park z pergolą i fontanną.
ul. Węgierska 140, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 503199466
tel. +48 797334652
Perełką Ziemi Gorlickiej jest zespół pałacowo-parkowy położony niedaleko Gorlic, którego historia sięga XIV wieku, a w najwspanialszym kształcie powstał w latach 30. XX wieku, gdy jego właścicielem został Władysław Długosz.

Pałac w latach 1900–1908 wybudował przemysłowiec naftowy Władysław Długosz, w miejscu drewnianego dworu z murowanym skrzydłem, odkupionego od Władysława Dembowskiego. Pałac zniszczono w czasie I wojny światowej w 1916 roku, następnie w 1923 roku, odbudowano go w niezmienionym kształcie. W czasie II wojny światowej był siedzibą Wehrmachtu i niemieckiego szpitala. Po śmierci Władysława Długosza, w 1937 roku majątek przejął jego syn Tadeusz, w 1945 roku Długoszów wywłaszczono. W budynku miały siedzibę: Urząd Ziemski, Samopomoc Chłopska, PGR, stadnina koni, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy i sanatorium. W 1996 roku zniszczony kompleks odkupiła i następnie sprzedała Barbara Dustanowską-Długosz.

To murowanym pałac w stylu wiedeńskiej secesji z elementami neobaroku, usytuowany na skarpie doliny Sękówki, wybudowany według projektu Ferdynanda Fellnera z wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellner i Helmer lub lwowskiego architekta Władysława Halickiego. Ma on ciekawą bryłę z bogactwem form architektonicznych, owalnymi lukarnami i mansardowymi dachami. Bogaty wystrój bladoróżowej elewacji z wysokimi oknami, zdobią balkony na słupach o secesyjnych motywach, balustrady i gzymsy z kamiennymi wazami. We wnętrzu są przestronne pokoje, sala balowa, piece kaflowe i kominki oraz półkolisty, dwukondygnacyjny hall z antresolą o ozdobnej, drewnianej balustradzie.

W przypałacowym parku projektu Arnolda Röhringa, stoją kamienne rzeźby ogrodowe, dzieła lwowskiego rzeźbiarza Piotra Wojtowicza. Jest też staw z mostkiem, strumyk, fontanna, okazały podjazd i pergola z rzędem kolumn z pnącą roślinnością. Dekoracje mają cechy barokowe. Na krawędzi urwiska z murem oporowym usytuowano trzypoziomowy taras z pięknym widokiem.

Obecnie pałac jest własnością prywatną. Są w nim pokoje hotelowe, restauracja, organizowane są imprezy okolicznościowe.