Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Rynek Gorlice

Rynek Gorlice

Duży rynek - widok na dwie pierzeje, przy których stoją kamienice. Na wprost ratusz z wieżą. Na placu ławki, drzewa. Czerwono-niebieskie niebo.

Rynek, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183551280
Z czasów lokacji miasta w XIV wieku zachował się jego układ urbanistyczny z Rynkiem i okalającymi go kamieniczkami z XVIII i XIX wieku.

Obszerny, tarasowy rynek gorlicki ma wymiary około 90 na 95 metrów, czyli jest prawie kwadratem, a z jego narożników odchodzą ulice. Charakterystycznym punktem miasta i rynku jest ratusz z wysoką wieżą zegarową, w którego najstarszej narożnej części mieściła się apteka Łukasiewicza. Na rynku ustawiono też pomnik nazywany Ławeczką Ignacego Łukasiewicza, znanego na całym świecie twórcy przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. To dzieło artysty rzeźbiarza Zdzisława Tohla z 2013 roku.

Wokół rynku działa wiele sklepów i restauracji. Na jego skraju wznosi się też Bazylika Mniejsza, czyli kościół Imienia Najświętszej Marii Panny. Zachodnią pierzeję tworzą zabytkowe kamienice mieszczańskie z XVIII i XIX wieku. Jedną z ciekawszych jest narożny dom pod numerem 6, przy wylocie ulicy Wąskiej, czyli kamieniczka Artwińskich z XVII wieku, przebudowana w XIX wieku. Jej portal wejściowy zdobi oryginalna płaskorzeźba delfinów pod drzewem żywota, a dekoracje okienne wzbogacają orły i lew pod drzewem. Sąsiaduje z nią kamienica pod numerem 7, wybudowana w XVIII wieku.

Spacerując po gorlickim rynku warto zapuścić się w uliczki wybiegające z jego narożników, szczególnie w uliczki Wąską i Piekarską, by podziwiać ciekawe budynki. Przy ulicy Wąskiej 7 znajduje się wybudowany w 1780 roku dom mieszczański kaflarza Grabca-Grabczyńskiego, przebudowany na klasycystyczny w 1874 roku, z frontową ścianą ozdobioną sgraffito przedstawiającym Żołnierzy Bitwy Gorlickiej. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Regionalnego PTTK. Natomiast przy ulicy Piekarskiej 5 uwagę zwraca kamieniczka z końca XVIII wieku, z umieszczoną nad oknem płaskorzeźbą lwów trzymających tarczę herbową.


Powiązane treści