Facebook link

Pieniny - Czorsztyn i Niedzica - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Pieniny - Czorsztyn i Niedzica

Pieniny - Czorsztyn i Niedzica

Ruiny zamku na wzgórzu, krajobraz jesienny ze złotymi liśćmi na dzewach.
Szacowany czas przebycia: 03:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 2,5 km
Niedzica Region turystyczny: Pieniny i Spisz
Trasa przedstawia najciekawsze atrakcje w rejonie Niedzicy
1) Zapora w Czorsztynie
Czas dotarcia: 30 min, Czas zwiedzania: 30 min

Zapora w Czorsztynie znajduje się na rzece Dunajec. Została wybudowana w celu ochrony przeciwpowodziowej doliny tej rzeki. Jej wysokość wynosi 56 metrów, a budowę ukończono w 1997 roku, właśnie wtedy powstało Jezioro Czorsztyńskie. Poniżej zapory Zbiornika Czorsztyńskiego powstał drugi zbiornik - Sromowski, który utworzył zbiornik retencyjny. Przy głównej zaporze znajduje się również elektrownia.

2) Moc Żywiołów 3D
Czas dotarcia: 5 min, Czas zwiedzania: 10 min

Obraz "Moc Żywiołów" jest ogromnym malowidłem 3D na górnej części spacerowej tamy w Niedzicy. Stojąc z aparatem w wyznaczonym punkcie, możemy zrobić sobie piękne zdjęcie na którym ujrzymy szalejące wiry, wodospady i płynącą rzekę. Niewątpliwa atrakcja zapory, autorstwa Ryszarda Paprockiego (który namalował także trójwymiarowy obraz w Wieliczce) oraz Zbigniewa Wojkowego. Cały obraz mierzy 34 m. i warto się wdrapać na zaporę, pomiędzy jeziorem Czorsztyńskim i Sromowickim, aby go zobaczyć.

3) Zamek Dunajec
Czas dotarcia: 20 min, Czas zwiedzania: 60 min

Przez długi czas zamek wzniesiony w XIV w. przez rodzinę Berzeviczych w Niedzicy, wraz z bliźniaczą warownią w Czorsztynie, strzegł polsko-węgierskiej granicy przebiegającej nurtem Dunajca. Twierdza wielokrotnie zmieniała właścicieli, a z jej przeszłością związanych jest kilka legend - o przepowiedni Cyganki dotyczącej dębu, o sławnym zbójniku Janosiku, o dziwnej miłości Brunhildy i Bogusława Łysego oraz o miłości angielskiego rycerza Kambeka.

4) Koniec – powrót na parking