Facebook link

Spichlerz Niedzica - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Spichlerz Niedzica

Spichlerz Niedzica

Drewniany spichlerz w świete zachodzącego słońca.
ul. Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek Region turystyczny: Pieniny i Spisz
tel. +48 182629489
tel. +48 182629480
Spichlerz, w którym dawniej magazynowano zboże, zachowany do dziś w prawie pierwotnej formie, jest jednym z obiektów gospodarczych dawnego folwarku należącego do Zamku Dunajec.

To jedyny na Podtatrzu tego typu obiekt stojący w pierwotnym miejscu, w Pieninach Spiskich na zabudowanej części wzgórza Tabor, powyżej zamku w Niedzicy. Spichlerz należy do Zespołu Zamkowego w Niedzicy i usytuowany jest po przeciwnej stronie drogi, około 150 metrów od zamku.

Dwupiętrowy spichlerz z końca XVIII wieku, nieznacznie przekształcony w XIX wieku, wzniesiono w konstrukcji zrębowej z mocnych, drewnianych bali zwanych okrąglakami, łączonych „na obłap”. Zbudowano go na prawie kwadratowym rzucie z murowaną piwnicą i kryto gontem. Od 1998 roku, w dwóch salach w jego zaadaptowanym wnętrzu, czynna jest wystawa etnograficzna poświęcona sztuce i kulturze ludowej Spiszu z oryginalnymi przedmiotami z niedzickich chat pochodzącymi od XIX do początku XX wieku. W ekspozycji są też przedmioty przeniesione z zamku górnego, zbierane przez kustoszy Zamku Dunajec. W zrekonstruowanej izbie białej z tradycyjnej spiskiej chaty, można obejrzeć zabytkowe meble, łóżko, kołyskę, stół czy kredens. Są tu też tradycyjne stroje góralskie, głównie kobiece, narzędzia rolnicze, zabytkowe zegary ze słowackiego Kieżmarku i dzieła sztuki ludowej.

Z rogu sali schody prowadzą na drugą kondygnację nieudostępnioną do zwiedzania, a pod ziemią są również niedostępne dwa pomieszczenia piwniczne.

Przed spichlerzem zgromadzono łodzie flisackie z przełomu XIX i XX wieku, tak zwane „dłubanki” oraz stary, przydrożny krzyż i drewniane kapliczki.

Spichlerz to perełka architektury drewnianej należąca do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.