Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kaplica świętej Rozalii Niedzica-Zamek

Kaplica świętej Rozalii Niedzica-Zamek

Po prawej na wzgórzu porośniętym trawą stoi niewielki murowany biały budynek kryty gontem. Po lewej i z tyłu modrzewie w jesiennej szacie i choinki. W dali widać zalesione wzgórza. Niebo częściowo zachmurzone.

ul. św. Rozalii, 34-441 Niedzica-Zamek Region turystyczny: Pieniny i Spisz

Urocza kamienna kaplica zlokalizowana jest w ustronnym miejscu, na niewielkim wzgórzu u wylotu doliny Niedziczanki. Ukrytą w kępie drzew białą świątynię pokrywa wysoki dach gontowy. Została wybudowana na cześć świętej Rozalii z Palermo, patronki zaraz. Kaplica znajduje się w bezpośredniej bliskości Jeziora Sromowieckiego, przy drodze prowadzącej do Niedzicy.

Pierwsze wzmianki o kaplicy pojawiły się już 1700 roku, podczas wizyty spiskiego prepozyta Jana Zsigraya. Już wtedy w Niedzicy odbywały się odpusty na cześć patronki. Największym zabytkiem znajdującym się w kaplicy jest ołtarz świętej Rozalii, który stoi w prezbiterium. Drugim cennym obiektem był obraz pędzla Szymona Kowalskiego, który niestety został skradziony w 1993 roku. Jak podają źródła, na obrazie widniała inskrypcja fundacyjna datowana na 1769 rok, co potwierdza przypuszczenia, że już wtedy obchodzono kult patronki chroniącej od zarazy. 
Jak podaje legenda, kaplicę świętej Rozalii strzegącej od zarazy wybudowano w miejscu, do którego z kościoła dotoczyła się czaszka. Poza tym prawdopodobnie właśnie tu, na miejscu zwanym przez lokalnych mieszkańców Mogiełą, pochowani zostali husyci najeżdżający okolice w roku 1431 i 1433. Okolica jest także miejscem spoczynku poległych w bitwie o zamek w Niedzicy stoczonej w XVI wieku. Prawdopodobnie w miejscu dwóch mogił po dwóch stronach Niedziczanki stanęła kaplica świętej Rozalii i świętego Michała Archanioła. Fundatorem kaplicy świętej Rozalii był Stefan Palocsay - ówczesny właściciel niedzickiego zamku „Dunajec”. 
Kaplica to barokowy, murowany, prostokątny kościółek o wysokich białych ścianach i ciemnym, łamanym dachu gontowym. Zabytkowy ołtarz kaplicy pochodzi z połowy XVII wieku, malowany na zielono ze złoconymi elementami zdobniczymi. Kapliczka jest troskliwie odnawiana i przyciąga parafian nie tylko w czasie święta patronki.


Powiązane treści