Facebook link

Osada Czorsztyn Kluszkowce - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Osada Czorsztyn Kluszkowce

Osada Czorsztyn Kluszkowce

Drewniane zabytkowe, góralskie wille.
Stylchyn 1, 34-410 Kluszkowce Region turystyczny: Pieniny i Spisz
Skansenowo-turystyczna osada (dawniej Osada Turystyczna Czorsztyn), położona na wzniesieniu Stylchyn na półwyspie nad północnym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, to kompleks zabytkowych drewnianych budynków, 9 pensjonatów i willi, 11 chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek.

Osadę zorganizowano w latach 90. XX wieku, w związku z budową Jeziora Czorsztyńskiego i zalaniem  kilku wsi jego wodami. Z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna na nowe miejsce przeniesiono obiekty z XIX i początku XX wieku. Zachowano ich pierwotne formy i funkcje, część przystosowano do celów turystycznych.

W wiejskim sektorze umieszczono wiejskie chałupy i budynki gospodarskie oraz kamienne piwniczki. W dawnej zagrodzie Jana Królczyka z  oborą, stodołą i chlewikiem, działa muzeum regionalne z wyposażeniem z 1909 roku. Nad każdą z unikatowych piwniczek, zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku z łamanego kamienia, widać drewnianą, zrębową szopę mieszczącą spichlerzyk-lamus na siano. Tu też znajduje się najstarsza chałupa z 1898 roku.

W części uzdrowiskowej w trzech willach urządzono hotele. Willa Teofila Sanoka, przez niego zaprojektowana i zbudowana w latach 1924–1925, ma charakter uzdrowiskowo-reprezentacyjny oraz bogato zdobione elewacje, balustrady, ganek i szczyty dachów. Rodzina Sanoków mieszkała tu do 1967 roku. Willa Leopolda Szperlinga to dawna „Restauracja Pieniny” z centrum zalanego Czorsztyna, dom drewniany konstrukcji zrębowej i podpiwniczony..Drohojowscy zbudowali ją w 1847 roku z przeznaczeniem na zajazd i karczmę. Budynek w 1909 roku kupił Leopold Szperling i rozbudował w latach 1928–1930 w stylu zakopiańskim. W okresie międzywojennym był to obiekt dobrze prosperujący. Żydowską rodzinę Szperlingów Niemcy zastrzelili tu w 1942 roku. Dziś jest to gospoda „U Szperlinga” o wnętrzach wyposażonych w tradycyjne, stare meble, obrazy i sprzęty. W willi Józefa Galoty, w której po II wojnie światowej działał ośrodek zdrowia, są pokoje hotelowe.

Willa „Bank” to dawny dworski zajazd właściciela dóbr czorsztyńskich Marcela Drohojowskiego, wybudowany w 1880 roku jako willa letniskowa. Po II wojnie światowej mieścił się w niej bank spółdzielczy i sklep, dziś centrum konferencyjno-szkoleniowe.

Na zagospodarowanie czeka willa „Basia II”, dawny pensjonat doktora Kulczyckiego z lat 30. XX wieku oraz „Basia III” czyli dawna willa „Pieniny” lekarza Bolesława Okuljara ze szklaną werandą z tarasem. Poza tym willa „Zbyszek” w stylu zakopiańskim i willa nr 333 z Maniów w stylu szwajcarskim.

Z osady roztacza się piękna panorama na: Gorce, Pieniny, Tatry i Babią Górę oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy, a także zaporę elektrowni.