Facebook link

Bacówka Jana Wilczka Kacwin - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Bacówka Jana Wilczka Kacwin

Bacówka Jana Wilczka Kacwin

Na stawiskach
Kacwin Region turystyczny: Tatry i Podhale
Najpiękniejsze polany wypasowe na Podtatrzu znajdują się na Spiszu. To właśnie nad Kacwinem rozpościera się piękna zielona hala. Życie tutaj toczy się własnym tempem: owcze mleko wozi piękny siwek, w bacówkach powoli wędzą się oscypki, a wsród łąk można spotkać murawy bliźniczkowe, charakterystyczne dla terenów wypasowych. Baca Jan Wilczek bacuje w okolicach Głębokiego. W swoim stadzie ma ponad 700 owiec, a za sobą kilkanaście lat doświadczenia. Za dawnych lat baca juhasił w Jaworkach.
Wilczek to jeden z tych baców, którzy nie robią tylko oscypków, ale i żętycę. Dlaczego? – Jedni lubią podjeść, inni lubią popić – tłumaczą zwykle bacowie, którzy skupiają się na produkcji serków gazdowskich i tym podobnych produktów.

Baca Jan Wilczek jest przyjacielem ludzi i zwierząt. Nie można go nie lubić, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu na odwiedziny w jego bacówce. Na żadnej innej nie spotka się tylu psiaków co na Stawiskach. Oprócz miłej atmosfery, pysznych serów, żętycy można liczyć na wspaniałe widoki - polany nad Kacwicem należą do najbardziej urokliwych polan na Spiszu. Leżą w bliskim sąsiedztwie granicy polsko-słowackiej, a pięć kilometrów na północ od Kacwina znajduje się zamek w Niedzicy oraz zapora wodna na Dunajcu. Sery w bacówce: korbacze, gołka, żentyca, oscypek, bryndza, bundz Na hali bacują psy: Tokaj, Sonia, Łostroń, Limba, Dolina, Turnia, Baciar, Bela, Gronik, Dżeki Źródło: informatoriumkarpackie.pl.