Facebook link

Dom Gotycki Nowy Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Gotycki Nowy Sącz

Dom Gotycki Nowy Sącz

Ustawiony fortepian przy oknie. Na ścianach wizerunki kobiet i mężczyzn. Na środku duże stylizowane lustro.

ul. Lwowska 3, 33-300 Nowy Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184420442
Zwany również Domem Kanonicznym, powstał na przełomie XV i XVI wieku. W latach 1958-1964 wnętrza obiektu zostały przebudowane i przeznaczone na cele muzealne.

Budynek jest konstrukcją murowaną, zbudowaną z łamanego kamienia. Powstał on z połączenia trzech kamienic: rezydencji dziekana, wikarówki i domu starszych samotnych kobiet i wdów. Jego powierzchnia plasuje go na 4. miejscu wśród domów gotyckich w Polsce, ustępując jedynie XV-wiecznym domom w Wiślicy, Krakowie, Sandomierzu. Front od ulicy Lwowskiej ozdobiony jest dwoma portalami z XV i początku XVI wieku, na których wykuta jest data 1505 rok.

Dziś Dom Gotycki to miejsce poświęcone sztuce i historii. Można tu podziwiać kilka stałych ekspozycji dawnej sztuki z terenu Sądecczyzny. Są to między innymi „Sakralna sztuka cechowa XIV - XIX wieku” , „Zamek królewski w Nowym Sączu”, „Galeria burmistrzów Nowego Sącza z przełomu XIX i XX wieku”, „Sztuka ludowa XVIII - XX wieku", „Sztuka dworska XVII - XIX wieku”. Szczególnie cenną wystawą jest kolekcja sztuki cerkiewnej z XV - XIX wieku, obejmująca zachodniołemkowskie ikony oraz płaskorzeźby Wita Stwosza  „Modlitwa w Ogrojcu”.

Od 27 kwietnia 2023 r. do odwołania część ekspozycji stałej (wystawa ikon) w Domu Gotyckim nie będzie jednak dostępna z przyczyn technicznych.


Powiązane treści