Facebook link

Kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła Przesławice - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła Przesławice

Kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła Przesławice

Drewniany niski kościół z dachem krytym gontem i niewielką wieżyczką. Obok drewniany krzyż, alejki i trawnik z krzewami.

Przesławice 83, 32-200 Miechów Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 413830802
Drewniany Kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Przesławicach zbudowano w pobliskiej Gołczy w XVIII wieku, na bazie fragmentów świątyni z 1657 roku. Na obecne miejsce, do wsi Przesławice, przeniesiono go w 1970 roku, ale zanim zaczęła służyć mieszkańcom przeszła gruntowny remont.

Kościół został poświęcony w 1975 roku, a w roku 1981 została erygowana parafia. Jest to świątynia o cechach barokowych, w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce, wykonana z drzewa modrzewiowego. Jest częściowo podpiwniczona. Do nawy głównej dobudowano pięcioboczną kaplicę, a po dwóch stronach kościoła, od południa i zachodu, dostawiono dwie kruchty.
Na dachu nawy wznosi się ośmioboczna wieżyczka zwieńczona hełmem z latarnią. Ściany są podzielone pilastrami i półkolumnami, a drewniany chór wsparto na filarach. Wnętrze pokrywają pozorne sklepienia kolebkowe i stropy belkowe. Na wyposażenie kościoła składają się późnobarokowe ołtarze – główny i dwa boczne. Główny barokowy ołtarz przedstawia Ukrzyżowanie, ołtarze boczne to: Pokłon Trzech Króli oraz Święta Anna Samotrzeć. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica.