Facebook link

Kościół Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Lanckorona - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Lanckorona

Kościół Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Lanckorona

Duży murowany kościół widziany z góry.

ul. św. Jana 5a, 34-143 Lanckorona Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 338763577
Świątynia w Lanckoronie to najważniejszy obiekt sakralny tego urokliwego miasteczka. Położony w samym centrum, jest jednym z kluczowych elementów zabytkowej zabudowy centrum.

Kościół w Lanckoronie ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w 1336 roku pod zamkiem znajdującym się na Górze Lanckorońskiej. Niestety, z ówczesnej gotyckiej budowli zachowały się tylko mury magistralne z przyporami. Kościół był bowiem wielokrotnie przebudowywany. Pierwsza przebudowa miała miejsc w XVI wieku. W czasie potopu szwedzkiego świątynia uległa jednak zniszczeniu. W 1712 roku do nawy dobudowano Kaplicę Różańcową z barokowym ołtarzem i obrazem Wojciecha Eijasza, przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W wyniku podpalenia przez Moskali podczas konfederacji barskiej świątynia znów została zniszczona. W XIX wieku, w zachodniej części budynku, zastąpiono drewnianą wieżę murowaną. Po tej przebudowie w roku 1894 nastąpiło poświęcenie kościoła. 
Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem Chrzest Chrystusa oraz Kaplica Różańcowa, w której znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na zewnątrz na ścianie prezbiterium w zeszłym stuleciu powstało malowidło z przedstawieniem Golgoty.

Kościół znajduje się w centrum miejscowości. Warto go odwiedzić, spacerując po uroczych lanckorońskich uliczkach.