Facebook link

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela Lanckorona - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela Lanckorona

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela Lanckorona

Duży murowany kościół widziany z góry.
ul. św. Jana 5a, 34-143 Lanckorona Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338763577
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie ufundowany został przez króla Kazimierz Wielkiego w pierwszej połowie XIV wieku, jednak jego obecny wygląd odbiega od pierwotnego.

Świątynia powstała w 1336 roku pod zamkiem znajdującym się na Górze Lanckorońskiej. Kościół w połowie XVI wieku został przebudowany. Konsekracja świątyni odbyła się dopiero w 1649 roku. Świątynia uległa zniszczeniu w XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego oraz w drugiej połowie XVIII wieku podczas konfederacji barskiej. Potem była też kilkukrotnie przebudowywana.
Podczas wizyty w kościele warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem Chrzest Chrystusa oraz zajrzeć do Kaplicy Różańcowej, dobudowanej do nawy na początku XVIII wieku. W Kaplicy Różańcowej znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Na zewnątrz na ścianie prezbiterium w zeszłym stuleciu powstało malowidło z przedstawieniem Golgoty. Kościół znajduje się w centrum miejscowości. Warto go odwiedzić, spacerując po uroczych lanckorońskich uliczkach.