Facebook link

Kościół ojców bernardynów Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół ojców bernardynów Kraków

Kościół ojców bernardynów Kraków

Biała fasada w stylu barokowym.
ul. Bernardyńska 2, 31-069 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124221650
Położony u stóp Wawelu, wczesnobarokowy kościół świętego Bernardyna ze Sieny z klasztorem ojców bernardynów wzniesiony około 1680 roku, to już trzeci zespół budowli stojących w tym miejscu.

Zakonnik święty Jan Kapistran z Zakonu Braci Mniejszych, przyjechał do Krakowa w 1453 roku, na zaproszenie króla Kazimierza Jagiellończyka i biskupa krakowskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, który ofiarował zakonnikom ziemię na Stradomiu. Budową pierwszego kościoła kierował Jan Długosz, a jego fundatorem był kasztelan sandomierski Jan Hińcza z Rogowa. W latach 1645–1647 nowy kościół zbudowano na miejscu gotyckiego zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego.

Obecną wczesnobarokową świątynię z lat 1659–1680 wzniesiono na planie krzyża łacińskiego według projektu Krzysztofa Mieroszewskiego. To kościół trójnawowy, bazylikowy z transeptem i kopułą ukrytą w dachu.

W kruchcie znajdują się późnorenesansowe nagrobki. Sklepienia nawy głównej i prezbiterium zdobią stiuki. W kaplicy świętej Anny znajduje się późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku z rzeźbą świętej Anny Samotrzeciej z XV wieku, pochodzącą z warsztatu Wita Stwosza oraz barokowy obraz Taniec śmierci z XVII wieku. Natomiast w kaplica świętego Szymona z Lipnicy w ołtarz-mauzoleum z 1662 roku umieszczono sarkofag z relikwiami i posągiem świętego Szymona, bernardyńskiego zakonnika żyjącego w XV wieku. Witraż ze scenami z życia świętego wykonał Józef Mehoffer. W późnobarokowych ołtarzach bocznych i w ołtarzu głównym, z dekoracją snycerska z lat 1758–1766, znajdują się obrazy Franciszka Lekszyckiego, zakonnika tutejszego klasztoru.