Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Benedykta Kraków

Kościół świętego Benedykta Kraków

Słoneczny, jesienny dzień. Biały, murowany mały kościół z dachem krytym gontem, z wieżyczką na sygnaturkę, z małymi oknami pod dachem i drzwiami po lewej przy podporze. Przed nim trawa, wokół rosną drzewa z liśćmi. Przed kościołem uschnięte drzewo. Po lewej pośród traw i kolorowych krzewów tablica nagrobkowa.

ul. Stawarza, 33-332 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126561756
Kościół świętego Benedykta w Krakowie położony jest na Krzemionkach, nad stromym zboczem średniowiecznego kamieniołomu. Wzgórze, na którym stoi kościółek, nazywane jest Wzgórzem Lasoty. To cenna wskazówka mogąca naprowadzić nas na trop najstarszych właścicieli tego miejsca.

Kościół wygląda dziś mało imponująco – to niewielka budowla złożona z prezbiterium (części przeznaczonej dla duchownych, mieszczącej ołtarz) i nawy (części przeznaczonej dla wiernych). Podparte skarpami mury o nieregularnych kształtach nadają mu niecodziennego charakteru, nie dając jednak żadnych wskazówek odnośnie najstarszych jego losów.

Kościół jest najmniejszą i zarazem jedną z najstarszych świątyń Krakowa. Badania archeologiczne dowodzą, że istniała tu rotunda, datowana na X wiek. Niepozorny kościółek znajduje się na zboczu wzgórza Lasoty w sąsiedztwie Kopca Krakusa, który prawdopodobnie był miejscem pogańskiego kultu. Można więc przypuszczać, że kościół miał pełnić funkcję ewangelizacyjną na tym terenie.

Świątynia została wybudowana w XII wieku. Pierwsza pisana wzmianka o niej pochodzi z 1254 roku. Została zbudowana z kamienia w stylu romańskim. Następnie kościół został odnowiony w XVI wieku przez księdza Mikołaja Drozdowskiego. W XVII wieku pieczę nad świątynią sprawował zakon z klasztoru świętego Ducha.

Podczas prowadzonych współcześnie prac archeologicznych odkryto kilkadziesiąt pochówków na zewnątrz i wewnątrz kościółka, pochodzących z różnych okresów. Najstarsze groby nie posiadają trumien, więc zmarłych prawdopodobnie chowano w całunach.

Obecnie dla wiernych i zwiedzających kościół świętego Benedykta jest zamknięty. Można go zwiedzać jedynie w każdą sobotę czerwca, lipca, sierpnia i września.


Powiązane treści