Pustelnia świętego Benedykta Krzesławice Podkamień
Góra św. Jana 90, 34-623 Szczyrzyc
Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
Chociaż obecna pustelnia powstała w latach 80. XIX wieku, cysterskie źródła podają, że pierwszym pustelnikiem, który pomieszkiwał w tym miejscu był Andrzej Grzybkowski. A miało to miejsce już w 1810 roku. Na obecną pustelnię składają się: kaplica, dom oraz kapliczka maryjna. Wyposażenie kaplicy stanowią dwie stacje Drogi Krzyżowej oraz ołtarz z 1886 roku, a także szafka z woskową figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dom pustelnika to drewniana, parterowa konstrukcja z dachem dwuspadowym, krytym blachą. Powyżej pustelni znajduje się niewielka kapliczka, w której wnętrzu umieszczono ołtarzyk z oleodrukiem Matki Bożej oraz drewniany krucyfiks. Warto dodać, że Pustelnia świętego Benedykta znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Pustelnikami, którzy wybudowali obecną kaplicę i wykonali stacje Drogi Krzyżowej byli Antoni Gabryel Rap oraz Jędrzej Jarzębiński. Pustelnikiem, zielarzem, który przeżył tu 51 lat był franciszkanin Florian Klamka. Ostatnim zaś mieszkańcem był Zygmunt „Kamil” Młynek, który w 1995 roku, po konflikcie z właścicielką terenu, która domagała się opłat za użytkowanie gruntu, wyprowadził się z pustelni.
Ciekawostką tej okolicy jest niewątpliwie niezwykle uformowana skała znajdująca się tuż za pustelnią. Nosi ona trochę przewrotną nazwę, zważywszy na miejsce, „Diabelski Kamień”. Z pustelni warto udać się do położonego niedaleko Szczyrzyca, słynącego z opactwa cystersów.