Facebook link

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Luborzyca - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Luborzyca

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Luborzyca

widok na Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Luborzyca na pierwszym planie ścieżka prowadząca do kościoła w okół krzewy i drzewa
Wysiołek Luborzycki 81, 32-010 Luborzyca Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 123871022
Gotycka murowana świątynia pochodzi z XV wieku. Powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z wieku XIII. Jest najstarszą budowlą w gminie Kocmyrzów-Luborzyca.

Kościół pochodzi z około 1433 roku, a jego fundację wiąże się z osobą rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Mikołaja Hińczowicza. Wśród wielu zabytków sztuki sakralnej kościoła w Luborzycy na uwagę zasługują: barokowa chrzcielnica, ołowiana kropielnica z przełomu XIII i XIV wieku, XV-wieczne kielich i monstrancja, a także pochodzący z XVIII wieku ołtarz główny. Wartościowym elementem świątyni z historycznego punktu widzenia jest również antaba, odlana z brązu w kształcie głowy lwa. Luborzycka antaba, czyli uchwyt służący jako kołatka, umieszczona na drzwiach lub bramach, pochodzi z XII wieku. Jest uznawana za jeden z najstarszych zabytków romańskiej sztuki brązowniczej. Obecna antaba umieszczona na drzwiach kościoła jest wierną kopią oryginału. Uzupełnieniem gotyckiego charakteru świątyni jest neogotycka dzwonnica z trzema dzwonami. 


Obiekty na trasie