Facebook link

Drewniana zabudowa Krynica-Zdrój - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Drewniana zabudowa Krynica-Zdrój

Drewniana zabudowa Krynica-Zdrój

Wysoki dwupiętrowy drewniany budynek
33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Na niepowtarzalny klimat „perły polskich uzdrowisk” wpływa, oprócz położenia, także niezwykle urokliwa drewniana zabudowa. Najstarsze wille mają ponad 150 lat!

Najpiękniejsze, bogato rzeźbione drewniane domy Krynicy wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku w związku z napływem ogromnej rzeszy kuracjuszy.
Okazałe wille, nawiązują do architektury uzdrowisk alpejskich: mają zazwyczaj obszerne frontowe ganki wsparte na słupach i jeden lub dwa poziomy balkonów. Elewacje urozmaicają wykusze, wieżyczki i werandy. Sporo ciekawych domów zachowało się przy Bulwarach Dietla.

Zobaczymy tu między innymi willę Biała Róża, jedną z najstarszych, zbudowaną w 1856 roku. Znajduje się w niej kawiarnia „Maleńka" i restauracja „Krynicka".

Willa Biały Orzeł została wybudowana około 1857 roku według projektu Bronisława Babela.

W willi Kosynier od 1959 roku znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina.

Willa Węgierska Korona (około 1880) prezentuje styl szwajcarski, a obecnie znajdują się tu restauracja i pizzeria.

Pensjonat Wisła pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Do dziś zachował swój pierwotny wygląd i konstrukcję. Zatrzymywali się tutaj Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gabriela Zapolska i Tadeusz Boy Żeleński.

Willa Witoldówka z 1888 roku mieściła niegdyś słynny Zakład Dietetyczny doktora Bolesława Skórczewskiego. Leczył on choroby układu pokarmowego, serca, otyłość i cukrzycę. Po kilku pożarach Witoldówka musiała być przebudowana i teraz pod drewnianym szalunkiem jest murowana, a więc zabezpieczona przed ogniem.

W pięknej willi Romanówka mieści się Muzeum Nikifora. Można tu podziwiać obrazy genialnego i znanego na całym świecie malarza prymitywisty – Epifaniusza Drowniaka (1895–1968), znanego jako Nikifor Krynicki. Ta willa do aż do 1990 roku znajdowała się w innym miejscu, ale została rozebrana i po remoncie konserwatorskim (1992-1994) odtworzona w centrum miasta, właśnie przy Bulwarach Dietla.

W parku Słotwińskim, do którego dojdziemy ulicą Piłsudzkiego, można zobaczyć najstarszy obiekt zdrojowy kurortu – drewnianą pijalnię Słotwinka z 1806 lub 1808 roku. Nową atrakcją jest zaprojektowana na jej podobieństwo i otwarta w 2019 roku Tężnia Solankowa.


 


Powiązane treści