Facebook link

Muszyna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Muszyna

Muszyna

Park z pijalnią wody Józef
Aleja Zdrojowa, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 185349161
Muszyna to stare miasteczko, lokowane przez króla Kazimierza Wielkiego w 1356 roku u stóp wzgórza z zamkiem starościńskim, które leży u zbiegu Popradu i Muszynki.

W latach dwudziestych XX wieku Muszyna stała się uzdrowiskiem, a w 1930 roku została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Jednak dwa pierwsze źródła odwiercono dopiero w 1932 roku.
Wody mineralne występujące w miejscowości to między innymi: „Anna”, „Antoni”, „Grunwald”, „Milusia”, „Wapienne”, „Józef". Funkcjonuje tu kilka ośrodków sanatoryjnych, między innymi Revita, Nestor, Wiarus i Korona.
Dzięki długiej historii Muszyna może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Urocza, małomiasteczkowa drewniana zabudowa (znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej) zachowała się zwłaszcza przy ulicy Kościelnej. Tu także stoi barokowy kościół świętego Józefa z lat 1676–1728. Przy nim znajdują się największe w Polsce Ogrody Biblijne. Będąc w Muszynie warto odwiedzić także Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego” ze zbiorami poświęconymi historii regionu oraz etnografii, mieszczące się w dawnym zajeździe obok Dworu Starostów Muszyńskich z XVIII wieku oraz niedaleko Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła.
W Muszynie znajdują się największe w Polsce ogrody tematyczne. Zostały one podzielone na ogrody sensoryczne (zmysłów) zaprojektowane tak, by mogły oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów, ogrody magiczne (miłości), w których znajdują się posągi przypominające muzy oraz bogów greckich i ogrody biblijne, które są adaptacją objawienia zawartego w Piśmie Świętym i poprzez kompozycje roślin, krajobrazu i instalacji architektonicznych w wyrazisty sposób przekazują artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. W Ogrodach Sensorycznych wydzielono osiem stref: zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykową, smaku, wzroku, Afrodyty oraz baśni i legend o Muszynie.
Ze średniowiecznego zamku w Muszynie z około 1390 roku zachowały się fragmenty murów, stanowiące doskonały punkt widokowy. Wokół wznoszą się szczyty Beskidu Sądeckiego – z Muszyny można iść w kierunku Jaworzyny Krynickiej (około 3 godziny) lub w przeciwną stronę, w dzikie leśne ostępy Pasma Leluchowskiego. Przyjeżdżając tutaj w sezonie zimowym warto skorzystać z oferty pobliskich stacji narciarskich, takich jak Jaworzyna Krynicka czy Wierchomla. Od 2021 roku Muszyna może pochwalić się nowym budynkiem ratusza, stylizowanego na tego typu obiekty z XIX wieku oraz zrewitalizowanym rynkiem. W Ratuszu znajdują się zbiory muzealne. Eksponaty pochodzą z prac wykopaliskowych prowadzonych w rynku miasta. W budynku znajduje się także punkt poboru wody mineralnej.  

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii Miejsce z klimatem. 


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Powiązane treści