Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Za metalowym, ozdobnym, z białymi murkami ogrodzeniem, fontanna w ogrodzie i po lewej szopa pokryta blachą. Dalej na wprost stoi biały, długi budynek z dwiema wieżami po bokach oraz z dodatkową wieżyczką z lewej, z okrągłym małym okienkiem. Ścianę budynku do połowy zakrywa żywopłot. Na dachu trzy jaskółki, pośrodku największa. Budynek przykryty jest blachą. Na parterze okna  z łukiem, na piętrze prostokątne. Za budynkiem w tle rosną wysokie drzewa, zza których wyłania się kolejny budynek pokryty czerwonym dachem. Po prawej widać część budynku.

Plac Dietla 7, 34-460 Szczawnica Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 185400433
Z przyczyn niezależnych w chwili obecnej Muzeum Uzdrowiska jest nieczynne. Zapraszamy na wystawę muzealną do Galerii Pijalni Wód przy Placu Dietla. Wystawa przybliża ponad dwustuletnią historię uzdrowiska oraz historię rodu Stadnickich.

W niewielkim „Muzeum Uzdrowiska” można poznać bogatą historię szczawnickiego kurortu. Muzeum utworzono by przedstawić dzieje Szczawnicy na tle przemian historycznych, jej obyczajowość i tradycję. Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy mieści się w eleganckiej Willi „Pałac” przy historycznym Placu Dietla.

Ekspozycja Muzeum Uzdrowiska Szczawnica składa się z 3 wystaw głównych. Wystawa „Uzdrowisko Szczawnica – 200 lat tradycji” powstała w związku z obchodami dwustuletniej rocznicy powstania kurortu. Można na niej zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, które łączą się z XIX i XX-wiecznymi zabiegami leczniczymi. Udało się zgromadzić cenne zbiory kuracyjne. Obok gablot wystawienniczych i zabytków umieszczono wiele ciekawych informacji dotyczących Uzdrowiska Szczawnica. Stare litografie i zdjęcie zaprezentowane na wystawie „Jak podróżowano do szczawnickich zdrojów” pozwalają poznać ciekawe informacje dotyczące XIX i XX-wiecznych podróży i podróżujących. Trzecia wystawa - „Stadniccy w Szczawnicy”, pokazuje związki ze Szczawnicą rodziny Stadnickich. W latach 90-tych XX wieku potomkowie hrabiego Stadnickiego, czyli rodzina Mańkowskich odzyskała prawa do swojego majątku, a dzięki ich staraniom i inwestycjom Szczawnica znów nabiera dawnego blasku.


Powiązane treści