Facebook link

Pomnik Adama Mickiewicza Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pomnik Adama Mickiewicza Wieliczka

Pomnik Adama Mickiewicza Wieliczka

Pomnik Wieszcza powstał w 1903 roku i stanął na Plantach Wielickich, urządzonych na terenie Rynku Dolnym.

Planty są fragmentem dawnego przedmieścia Wieliczki, placu na którym dawniej było centrum handlu solą. Dziś teren zielony rozciąga się od placu Tadeusza Kościuszki, wzdłuż ulicy Powstania Warszawskiego do Zamku Żupnego.

Na Plantach uwagę przyciąga pomnik Adama Mickiewicza, wykonany przez rzeźbiarza i profesora Politechniki Lwowskiej Tadeusza Błotnickiego, a ufundowany w 1903 roku dzięki działalności Towarzystwa Upiększania Miasta, a zwłaszcza jednego z jego założycieli Tadeusza Popiołka. Na początku ustawiono go w parku miejskim, po II wojnie światowej od 1945 roku stoi w centrum miasta.

Pomnik poety powstał w efekcie trzech konkursów przeprowadzonych w Krakowie. Artyści, których prace odrzucono, często modyfikowali projekty przygotowane dla Krakowa i sprzedawali je w innych miastach. Tym sposobem Tadeusz Błotnicki sprzedał do Tarnowa projekt w formie popiersia wyciętego z pierwotnego projektu wykonanego dla Krakowa, a zrealizowanego w Wieliczce. Natomiast taki sam posąg Mickiewicza jak w Wieliczce, stanął w 1898 roku w Stanisławowie i stoi do dziś, ale odlany z brązu po uszkodzeniu w 1918 roku.

Pomnik Adama Mickiewicza ma kilka metrów wysokości i przedstawia pełną sylwetkę poety, który jedną dłoń przykłada do piersi, a w drugiej trzyma księgę. Pomnik z cokołem wykonano z jasnego kamienia, otacza go kwiatowa rabata. Materiał, z którego został wykonany niestety nie jest trwały i dziś posąg wymaga renowacji.


Obiekty na trasie