Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pomnik króla Władysława Łokietka Tarnów

Pomnik króla Władysława Łokietka Tarnów

Pomnik króla Władysława Łokietka na tle zabytkowych budynków z cegły. Na wysokim postumencie stoi brodaty mężczyzna z insygniami królewskimi w wyciągniętych dłoniach. Po lewej drzewa na tle wysokiego i szerokiego muru. Za nim fragmenty budynku z oknem i niskim dachem, po lewej trójkątny szczyt z dachem pokrytym dachówką i środkowa część kwadratowej wieży z oknem z łukiem i nad nim dużym, potrójnym oknem. Po prawej niska ściana i wysoki, trzykondygnacyjny budynek z czterema oknami i dwoma małymi. Przed budynkiem krzewy. Niebo bezchmurne i w prawym górnym rogu gałęzie drzewa.

ul. Wałowa 7, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Postać króla Władysława Łokietka ściśle wiąże się z Tarnowem. Król, za zasługi i męstwo w bitwie z Węgrami, wydał wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi Leliwicie w 1330 roku dokument lokacyjny dla Tarnowa. Najstarsza kopia dokumentu lokacyjnego znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, młodsza w zbiorach Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Inicjatorem i fundatorem pomnika króla Władysława Łokietka była Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, osoby prywatne i miejscowi przedsiębiorcy. Pomnik wykonał znany rzeźbiarz Czesław Dźwigaj. Figura króla o wysokości 3,5 metra, wykonana jest z brązu i przedstawia Łokietka trzymającego w lewej dłoni miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta. Owalny postument, na którym ustawiono rzeźbę ma 1,5 metra wysokości i jest obłożony granitową kostką. Pomnik w urokliwym zakątku miasta uroczyście odsłonięto w 2009 roku. Wokół pomnika urządzono skwer z kolorowym brukiem, miejscami do siedzenia i odpoczynku, zielenią i oświetleniem. Przy pomniku codziennie o godzinie 10 i 16 można wysłuchać „Bogurodzicy”. Podobno dotknięcie prawą ręką królewskiego buta przynosi szczęście i spełnienie marzeń. W pobliżu pomnika odsłonięto też fragmenty starych murów obronnych miasta.


Powiązane treści