Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Tarnów

Wnętrze kościoła pomalowane na biało. Na ścianach ołtarze boczne w kolorze złotym.
ul. Kapitulna 2, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146214501
Sanktuarium to XIV-wieczny kościół, wzniesiony z cegły, z 72-metrową wieżą ozdobioną koroną. Świątynia w XVII wieku otrzymało tytuł katedry, a w drugiej połowie XX wieku bazyliki mniejszej. To jeden z najważniejszych symboli Tarnowa, najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta

Najstarszą częścią świątyni jest nawa, zwieńczona krzyżowo-żebrowym sklepieniem sieciowym. Warto zwrócić uwagę na kamienny portal gotycko-renesansowy w południowym przedsionku kościoła oraz wyposażenie świątyni, zwłaszcza znajdujące się pod chórem XV-wieczne stalle kanonickie oraz XVII-wieczną chrzcielnicę. Zabytkami ściągającymi rzesze turystów do katedry są renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich, oraz barokowy nagrobek Ostrogskich, które słusznie uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Ich autorami są tacy wybitni artyści jak: Jan Maria Padovano, Bartłomiej Berecci, czy Jan Pfister. Znajduje się tu też najpiękniejsza renesansowa rzeźba kobiety w Europie –  pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, który został stworzony przez Bartłomieja Berrecci. Natomiast piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa uważa się za najbardziej monumentalny.
Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Tarnowie pielgrzymi przybywają przede wszystkim ze względu na wyrzeźbioną w drewnie XVII-wieczną Pietę. Przed katedrą w 1981 roku, stanął wysoki na 4,5 metra pomnik Jana Pawła II. To jeden z pierwszych na świecie pomników papieża Polaka.
Najważniejsze uroczystości w sanktuarium przypadają na Święto Narodzenia NMP (8 września).


Obiekty na trasie