Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Sidzińskiej Sidzina - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Sidzińskiej Sidzina

Sanktuarium Matki Bożej Sidzińskiej Sidzina

Widok z góry na wnętrze kaplicy z ostrołukowymi oknami po bokach z witrażami. Na środku w węższym od nawy prezbiterium widać ołtarz główny. Z boku ołtarze boczne. Po prawej stronie na ścianie wisi kopia cudownego obrazu Matki Bożej Sidzińskiej.
Sidzina 369, 34-236 Sidzina
tel. +48 182673193
W kościele św. Mikołaja znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Sidzińskiej. Mieszkańcy okolicy wielką czcią otaczają umieszczony w nim cudowny obraz Madonny.

 

W XVII wieku stał tu pierwszy drewniany kościółek św. Mateusza, jednonawowy, bez malowideł, kryty płaskim stropem z wieżą od zachodu i prezbiterium do północy. Murowany, jednonawowy kościół wzniesiono w latach 1815–1825 w stylu klasycystycznego baroku józefińskiego. Ma on szerszą trójprzęsłową nawę z półkoliście zamkniętym prezbiterium ze skarbczykiem i zakrystią oraz kruchtę i wieżę frontową. W 1911 roku spłonął drewniany dach kościoła, ocalała wieża z dwoma dzwonami. W latach 80. i 90. XX wieku wybudowano nową plebanię, odnowiono kościół, ogrodzono cmentarz parafialny i plebanię.

Mieszkańcy Podbabiogórza i sąsiedniej Orawy wielką czcią otaczają cudowny obraz Matki Boskiej Sidzińskiej, w 1807 roku umieszczony w głównym ołtarzu kościoła, później przeniesiony do ołtarza bocznego i koronowany w 1966 roku. Najpierw obraz wisiał w cmentarnej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa – „u Trzopa”.

Jest to wizerunek namalowany na desce cedrowej na przełomie XIV i XV wieku w Dalmacji, w Dubrowniku. Obraz jest bizantyjską ikoną z wpływami łacińskimi. Według legendy namalował go nieznany grecki malarz w VII wieku na górze Athos, a we wsi można usłyszeć legendę wiążącą powstanie obrazu ze św. Metodym i pierwszymi Piastami. Według niej w IX wieku św. Metody podarował go morawskiemu księciu Rościsławowi, a w X wieku żona Mieszka I Dąbrówka przywiozła  go do Polski.