Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej Myślenice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej Myślenice

Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej Myślenice

Ołtarz główny z kolumnami z zielonego marmuru, bogato zdobiony i złocony. Na środku obraz Madonny.
ul. Królowej Jadwigi 5, 32-400 Myślenice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 122721237
W kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, stojącym nieopodal Rynku, znajduje się sanktuarium z cudownym obrazem Madonny.

Pierwsza wzmianka o myślenickiej parafii pochodzi z 1325 roku. Drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiono w XIII wieku w  miejscu gdzie dziś stoi kościół św. Jakuba.

Nowy, murowany kościół wzniesiony w XV wieku, zburzyli w 1457 roku zbuntowani żołnierze, którzy z kamieni z kościoła sypali wały obronne. Obecny jednonawowy kościół zbudowano w 1465 roku. W 1543 roku dobudowano do niego wieżę z neogotycką nadbudową z lat 1900-1901, projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego. W latach 1642–1646 z fundacji Koniecpolskich stanęła wczesnobarokowa kaplica Matki Bożej, w XVII wieku zakrystia, w XVIII wieku kaplica Pana Jezusa i w XIX wieku kruchty.

W kaplicy znajduje się cudowny obraz, namalowany we Włoszech w XVI wieku przez nieznanego malarza. Wizerunek należący do papieża Sykstusa V, do Polski przywiózł książę Jerzy Zbaraski. Podczas epidemii zarazy obraz miał być spalony w pałacu Zbarskich, lecz ukrył go mieszkający pod Myślenicami oficjalista księcia, który za sprawą Maryi odzyskał wzrok. Wkrótce potem obraz trafił do kościoła w Myślenicach i stał się celem pielgrzymek. Z czasem kult Matki Bożej Myślenickiej przygasł mimo koronowania jej koronami papieskimi w 1969 roku.

Na obrazie z myślenickiego sanktuarium wzorowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najważniejsze uroczystości mają miejsce 8 września (święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny). Ponadto od maja do października każdego trzynastego dnia miesiąca, odbywają się nocne nabożeństwa fatimskie z czuwaniem.