Facebook link

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Zielenice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Zielenice

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Zielenice

Obraz Madonny z Dzieciątkiem w złotej ramie. Wizerunek przykryty sukienkami i koronowany. Ołtarz czarny, złocony.
Zielenice 30, 32-107 Radziemice Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 123856038
Początkiem sanktuarium jest 1613 rok, gdy z Krakowa przywieziono kopię rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej – Solus Populi Romani. Jego koronacji na Jasnej Górze dokonał w 1983 roku Jan Paweł II.

Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele świętego Mikołaja pochodzą z 1346 roku. W 1613 roku umieszczono w nim obraz Matki Boskiej z XVI wieku, przywieziony z jezuickiego kościoła świętych Macieja i Mateusza w Krakowie. Do rozszerzenia się kultu maryjnego w 1654 roku przyczyniło się uznanie wizerunku Madonny za cudowny. Dlatego konieczne stało się wzniesienie nowego, większego kościoła. Drewnianą świątynię wybudowano w 1660 roku, a w latach 1681–1691 postawiono świątynię murowaną z fundacji cudownie uzdrowionego Franciszka Szembeka. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Zielenieckiej.

Kościół stoi na szczycie Wzgórza Opatrzności, jest orientowany. Otacza go duży park z drogą krzyżową, w którym posadzono 800 świerków i 2800 sosen. Rzeźby na stacjach drogi są dziełem Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykonane z brązu figury są naturalnej wielkości. Kościół jest murowany z cegły i otynkowany. Ma jedną trzyprzęsłową nawę z kwadratowym prezbiterium, do której przylegają: zakrystia, budynek gospodarczy, kruchta i dzwonnica. Pośrodku nawy wznosi się wieża.

Wnętrze zdobią barokowe i rokokowe ołtarze. Ołtarz główny z XVII wieku, z obrazem Matki Boskiej Zielenieckiej wykonano z drewna polichromowanego na czarno i złoconego. Znajduje się tu kilka cennych obrazów malarza Jana Molgi.


Obiekty na trasie