Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek

Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek

Jasne wnętrze kościoła. Ściany częściowo od dołu obite ciemnymi deskami. Po dwóch stronach drewniane ławki. Za nimi po bokach ołtarza głównego bogato zdobione ołtarze boczne. Po prawej z obrazem św. Katarzyny nad stołem z białym obrusem i kwiatami. Po jego bokach figury świętych, u góry anioły. Po prawej od ołtarza stoi chrzcielnica. W ołtarzu bocznym po lewej stronie nad stołem z białym obrusem i kwiatami obraz Matki Bożej. Po bokach figury świętych, nad nim anioły. Po środku ołtarz główny ze stołem z białym obrusem, pod nim kwiaty. Z tyłu tabernakulum i obraz Przemienienia Pańskiego. Z sufitu zwisają białe wstążki. Na drewnianej belce wspartej na filarach przy bocznych ołtarzach duży krzyż. Nad nim malowidło. Na ścianach po bokach wiszą obrazy święte. U góry pod sufitem okna z witrażami. Na środku wiszą dwa kryształowe żyrandole ze świecami.

ul. ks. Mieczysława Mądrzyka 21a, 32-067 Tenczynek Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 122821785
tel. +48 122824700
W kościele świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z Egiptu znajduje się cudowny wizerunek Zwycięskiej Matki Bożej Tenczyńskiej. Jego pierwowzorem był obraz z rzymskiego kościoła Matki Bożej Śnieżnej.

Pierwszy drewniany kościół powstała prawdopodobnie przed 1335 roku i miał malowany strop z desek, trzy ołtarze i drewnianą chrzcielnicę. Kościół dziś stojący na niewielkim wzniesieniu Górka Sieradzka, znacznie przebudowano w latach 1728–1748. To budynek murowany z późnobarokowym wnętrzem. Są w nim ceglane posadzki, oraz drewniany chór muzyczny, konfesjonały, ambona i stalle. W XVIII wieku dobudowano też kaplicę z kryptą i zakrystię, a dach pokryto gontem. Regencyjne ołtarze zdobią polichromie z lat 90. XX wieku. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami, wzniesiona na planie prostokąta około 1748 roku. Ma ona konstrukcję słupową, jest pionowo oszalowana deskami i przykryta blaszanym dachem zwieńczonym hełmem. Całość otacza mur. Sanktuarium słynie z kultu obrazu Zwycięskiej Matki Bożej Tenczyńskiej Patronki Rodzin, namalowanym na desce. Odrestaurowanego w 1882 roku przez Bractwo Trójcy Przenajświętszej. Obraz był podziurawiony i spruchniały. Po odnowieniu odzłocono sukienkę, tło obrazu wyłożono ciemno-wiśniowym aksamitem i odzłocono ramę. Ozdobiono obraz wcześniej skradzionymi ozdobami. Pierwowzorem obrazu był obraz Wybawienie Ludu Rzymskiego, pochodzący z Rzymu z kościoła Santa Maria Maggiore, zwanego kościołem Matki Bożej Śnieżnej.

 


Powiązane treści