Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek

Sanktuarium Matki Bożej Tenczyńskiej Tenczynek

Wnętrze kościoła. Bogato zdobione, złocone dwa ołtarze boczne, w głębi ołtarz główny. Po dwóch stronach drewniane ławki. Kolorystyka ścian kremowo-błękitna.

ul. Mieczysława Mądrzyka 21a, 32-067 Tenczynek Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 122821785
tel. +48 122824700
W kościele świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z Egiptu znajduje się cudowny wizerunek Zwycięskiej Matki Bożej Tenczyńskiej. Jego pierwowzorem był obraz z rzymskiego kościoła Matki Bożej Śnieżnej.

Pierwszy drewniany kościół powstała prawdopodobnie przed 1335 roku i miał malowany strop z desek, trzy ołtarze i drewnianą chrzcielnicę. Kościół dziś stojący na niewielkim wzniesieniu Górka Sieradzka, znacznie przebudowano w latach 1728–1748. To budynek murowany z późnobarokowym wnętrzem. Są w nim ceglane posadzki, oraz drewniany chór muzyczny, konfesjonały, ambona i stalle. W XVIII wieku dobudowano też kaplicę z kryptą i zakrystię, a dach pokryto gontem. Regencyjne ołtarze zdobią polichromie z lat 90. XX wieku. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami, wzniesiona na planie prostokąta około 1748 roku. Ma ona konstrukcję słupową, jest pionowo oszalowana deskami i przykryta blaszanym dachem zwieńczonym hełmem. Całość otacza mur. Sanktuarium słynie z kultu obrazu Zwycięskiej Matki Bożej Tenczyńskiej Patronki Rodzin, na którym znajduje się Madonna z Dzieciątkiem. Takie przedstawione postaci jest powszechne na obrazach w Polsce i Europie, a jego pierwowzorem był obraz Wybawienie Ludu Rzymskiego, pochodzący z Rzymu z kościoła Santa Maria Maggiore, zwanego kościołem Matki Bożej Śnieżnej.