Facebook link

Smocza Jama Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Smocza Jama Kraków

Smocza Jama Kraków

Na zdjęciu można zobaczyć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego.

Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Organizator: Zamek Królewski na Wawelu
Smocza Jama, jurajska jaskinia znajdująca się w obrębie niewielkiego zrębu wawelskiego. Jest unikatowa w skali Polski, gdyż powstała w wyniku cyrkulacji wód o podwyższonej temperaturze przyczyniającej się krasowienia skały jurajskiej. Legenda głosi, że mieszkał w niej smok wawelski. Niezwykłe wnętrze jaskini skrywa tajemnicze zagłębienia skalne i szczeliny emanujące tajemniczością.

Całkowita długość korytarzy jamy smoka wynosi 271 metrów, z czego do zwiedzania na trasie turystycznej udostępniono 81 metrów. Do groty smoka wawelskiego kierujemy się wejściem znajdującym się w neogotyckiej wieżyczce, znajdującej się za Basztą Złodziejską na murze obronnym wawelskiego zamku od strony Wisły. Jaskinia jest oświetlona, na jej trasie znajdują się trzy komory. Na wstępie musimy pokonać 135 krętych schodów prowadzących do pierwszej komory jamy smoka wawelskiego, z której niegdyś czerpano wodę na potrzeby mieszkańców Wzgórza Wawelskiego. Kolejna komora nakryta jest ceglaną kopułą i stanowi największe pomieszczenie w jamie smoka, natomiast ostatnia komora ma najbardziej urozmaiconą rzeźbę krasową. Otwór wyjściowy znajduje się przy bulwarze Wisły, u stóp Wawelskiego Wzgórza. Strzeże go rzeźba smoka wawelskiego ziejącego ogniem dłuta Bronisława Chromego z 1972 roku. Wizyta w jaskini to niewątpliwie jedna z większych atrakcji, która zainteresuje najmłodszych. Planując zwiedzanie należy pamiętać, że temperatura w jaskini jest niższa, warto mieć ze sobą dodatkową bluzę.

Jaskinia jest czynna w wakacje od poniedziałku do niedzieli od godz. 10.30 do godz. 19 (ostatnie wejście jest możliwe o godz. 18.40), w pozostałe miesiące do godz. 18.00. Bilet wstępu kosztuje 9 złotych (normalny) oraz 7 złotych (ulgowy).