Facebook link

Muzeum Pszczelarstwa Stróże - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Pszczelarstwa Stróże

Muzeum Pszczelarstwa Stróże

Stróże muzeum pszczelarstwa

Stróże 235, 33-331 Stróże Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 184140579
Muzeum Pszczelarstwa imienia Bogdana Szymusika w Stróżach powstało w 2000 roku przy Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik” z inicjatywy właścicieli gospodarstwa. Powstało po to by promować wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie. Znajdziemy tutaj ponad 100 różnego typu uli, a także sprzęt pszczelarski.

Zaczątkiem tej niezwykłej ekspozycji stała się kolekcja uli zakupionych przez gospodarzy od znanego, krakowskiego pszczelarza Bogdana Szymusika. Do najcenniejszych zabytków muzeum należy kłoda na pięć rodzin pszczelich z przełomu XVIII i XIX wieku. Dużą atrakcją są też ule afrykańskie. Są tutaj ule skrzynkowe (snozowe i ramowe), obserwacyjne, kłody, stojaki, a także słomiane kószki.
Muzeum znajduje się na wolnym powietrzu i podzielone jest na kilka ekspozycji. Na jednej z nich zobaczymy jak wygląda wnętrze ula, życie pszczół oraz sam proces powstawania miodu. W innym miejscu poznamy historię pszczelarstwa i zobaczymy sprzęty używane przez pszczelarzy. Istnieje także możliwość organizacji warsztatów dla szkół, szkoleń i wykładów na temat pszczelarstwa. Warto dodać, że w skansenie znajdziemy niespotykany eksponat - Karpacką Barć Milenijną. To 15-metrowy pomnik poświęcony pszczole, mieszczący jednocześnie czynny ul. Przy muzeum znajdziemy także zwierzęcą zagrodę, w której znajdziemy między innymi kozy, osiołki, kuce, hucuły i ptactwo domowe.  
W sąsiedztwie znajduje się lokal gastronomiczny, w którym powstają dania na bazie miodu. Na miejscu w Miodowej Spiżarni można kupić różnego rodzaju miody leki i kosmetyki.
Muzeum jest czynne przez cały rok.