Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szczawa

Szczawa

Szczawa pijalnia

34-607 Szczawa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Szczawa to miejscowość letniskowa na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, położona u ujścia kilku potoków do Kamienicy. Nazwa wsi pochodzi od wód mineralnych, które występują w okolicy.

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach wód okolic Szczawy pochodzą z XV-sto wiecznego dokumentu Chorographia Regin Poloniae opisującego hydrologię Polski autorstwa Jana Długosza. Kolejnym ważnym dla miejscowości okresem był XVIII wiek, kiedy profesor Baltazar Hacquet z Uniwersytetu Lwowskiego dokonał klasyfikacji występujących tu wód oraz opisał ich właściwości. W latach 30-tych XX wieku rozpoczęto dynamiczną eksploatację źródeł. Nazwy odwiertów pochodzą od imion żony i dzieci Antoniego Gryziny-Laska: Hanna (żona), Dziedzilla (córka Zdzisława zwana Dzidzią), Lech (syn), Krystyna (córka) oraz Legun (od potocznej nazwy legionisty Piłsudskiego). W 1934 roku odkryto dwa źródła szczaw chlorkowych,  a w 1938 roku powstała nieduża pijalnia wód mineralnych oraz rozlewnia wód. Niestety czasy wojny i okupacji wstrzymały plany utworzenia uzdrowiska. W 1963 roku wody Szczawy otrzymały status kopaliny i są chronione prawem. W 1977 roku dokonano nowego odwiertu „Szczawa I”, a na początku kolejnej dekady zrekonstruowano odwierty „Hanna” i „Dziedzilla”. Przez 20 lat (do 2014 roku) koncesję na wydobycie wód leczniczych miało uzdrowisko Rabka-Zdrój. W 2000 roku wydobycie wód przejęło Euro-code, które w 2017 roku zmieniło nazwę na Polskie Wody Lecznicze. Obecnie eksploatowane i dostępne w pijalni wód źródła w Szczawie to: „Hanna”, „Dziedzilla”, „Szczawa I” oraz „Szczawa II”. Kuracje wodami ze Szczawy trwają zwykle od 4 do 6 tygodni i wpływają pozytywnie na układ pokarmowy i oddechowy, drogi moczowe i odporność, a „Szczawa I” pomaga w zaburzeniach układu nerwowego, oraz w redukcji stresu. Ujęcia w miejscowości należą do szczaw wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowych.

Szczawa zlokalizowana jest w dolinie między Beskidem Wyspowym i Gorcami, co czyni ją miejscowością doskonałą na bazę wypadową w góry. Zbiegają się tu trzy szlaki turystyczne, które prowadzą na Mogielicę czy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Warto zobaczyć również jeden z większych w Beskidach wodospad Spad, który powstał naturalnie na stopniu z odpornych piaskowców na rzece Kamienica Gorczańska. Zaś w samej miejscowości można zwiedzić Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, które znajduje się obok drewnianego Kościoła Parafialnego zwanego „Kościółkiem Partyzanckim”. W muzeum znajdują się liczne zbiory z okresu II wojny światowej w tym sztandar, mundury, listy i fotografie upamiętniające działania partyzanckie.


Powiązane treści