Wysoka Pieniny
Chociaż jest najwyższą górą Pienin, należy do ich wschodniej części nazywanej Małe Pieniny i słynącej z Wąwozu Homole, rozległych grzbietowych łąk i malowniczych skałek. Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam wierzchołek ma charakter kopuły skalnej wystającej ponad linię świerkowego lasu. Z punktu widokowego na szczycie można podziwiać imponujące widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny. Na Wysokich Skałkach występują rzadkie w Polsce i podlegające ochronie gatunki roślin, w tym mchów czy grzybów.
Wycieczkę na Wysoką rozpoczynamy najczęściej w Szczawnicy albo w Jaworkach.
Szlak zielony, biorący swój początek w Jaworkach, prowadzi przez malowniczy Wąwóz Homole oraz Polanę pod Wysoką. Przejście 3,9 km powinno zająć około 2,5 godziny. Wycieczka ta jest najczęściej wybierana przez rodziny z dziećmi oraz turystów, którzy odwiedzają Pieniny po raz pierwszy.
Szlak żółty i niebieski na Wysoką biegnie wzdłuż grzbietu Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Pod Huściawą, następnie przez skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem, Durbaszkę. Czas przejścia to około 4,5 godziny, a stopień trudności trasy dość łatwy.
Ciekawą alternatywą jest też wycieczka rozpoczynająca się przy wejściu do Rezerwatu Biała Woda w Jaworkach, skąd należy podążać żółtym szlakiem. Przeprowadzi on Was przez cały rezerwat aż do Przełęczy Rozdziela, gdzie żółty szlak łączy się ze szlakiem niebieskim. Czas przejścia to około 4.5 godziny. Jest to opcja wycieczki wymagająca nieco większego wysiłku.
Szlaki turystyczne na Wysoką są dobrze przygotowane. Dość wymagający jest w ostatnim etapie wejścia na Wysoką. Zalecamy ostrożność. Na ścieżce zamontowane są barierki i schodki wyprowadzające na metalową platformę widokową na szczycie.