Zabudowa Ojców
Zabudowa Ojców

Przebywali tutaj między innymi światowej sławy kompozytor, Fryderyk Chopin, poeta, Franciszek Karpiński, powieściopisarz, Jan Ursyn Niemcewicz, czy poeta Cyprian Kamil Norwid. Niestety w czasie postania styczniowego w 1863 roku i w wyniku walk powstańców z wojskami carskimi w tej okolicy, spłonęły niemal wszystkie uzdrowiskowe budynki. Odbudowali je kolejni właściciele Jan Zawisza i hrabia Ludwik Krasiński.
Z tego okresu zachowały się w Ojcowie nieliczne budynki, ale są one namiastką świetnych czasów tego nietypowego uzdrowiska. Są to między innymi obecny budynek Muzeum Przyrodniczego imienia Władysława Szafera, Willa pod Berłem z 1885 roku, Willa pod Koroną z 1910 roku, Willa Zawiszówka z 1910 roku oraz słynna Kaplica pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, zwana Kaplicą na Wodzie z 1901 roku, którą wybudowano w miejscu nieistniejących już łazienek dla pensjonariuszy.
Oficjalnie Ojców otrzymał status uzdrowiska po I wojnie światowej i stał się bardzo modnym miejscem, wybieranym na wypoczynek. Po II wojnie światowej obszar Doliny Prądnika, na terenie którego znajduje się Ojców, uznano za miejsce chronione przyrodniczo, a w 1956 roku powstał tu Ojcowski Park Narodowy.
Obiekty na trasie
-
Ojców 9, 32-045 Sułoszowa
-
Skarbami Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Długość szlaku: 51Rodzaj szlaku: rowerowyZabierzów -
ul. św. Jakuba 107, 32-091 Michałowice
-
Kościół świętej Trójcy Iwanowice Włościańskie
Iwanowice Włościańskie 96, 32-095 Iwanowice Włościańskie