Facebook link

Zamek Królewski Niepołomice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek Królewski Niepołomice

Zamek Królewski Niepołomice

Duży prosty budynek o jasnych ścianach i dachu krytym czerwoną dachówką. Przed nim ogród z krzewami oraz kilkoma rzeźbami.
Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 517590420
Zamek w Niepołomicach, zwany „drugim Wawelem”, stanowił przez wieki miejsce wypoczynku i pracy królów i książąt z dynastii Piastów, Jagiellonów i elekcyjnych władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Miał też pełnić rolę obronną. Stąd też wyruszały królewskie polowania do Puszczy Niepołomickiej. Powstał jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek założony na planie czworoboku z obszernym, zbliżonym do kwadratu arkadowym dziedzińcem oraz krużgankami, stanowi perłę architektury renesansowej. Jest on jednocześnie dowodem niezwykłego kunsztu Tomasza Grzymały oraz włoskiego rzeźbiarza Santi Gucciego, którzy najbardziej przyczynili się do obecnego wyglądu tego zamku. Prace, które wykonali zostały przeprowadzone w latach 1551-1568 za czasów króla Zygmunta Augusta. Wówczas założono słynne ogrody królowej Bony. Jedyna, ważna zmiana, która nastąpiła w latach późniejszych (1635-1637) to przebudowa krużganków na wczesnobarokowe. Losy zamku ściśle wiążą się z polską historią. Koniec świetności budynku nastąpił wraz z potopem szwedzkim, kiedy w zamku urządzono magazyn żywności. Próby remontu po tym okresie nie powiodły się, a po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku, kiedy zamek trafił pod panowanie monarchii austriackiej został zmieniony na koszary i częściowo rozebrany.  Potem służył za magazyny i mieszkania. Po II wojnie światowej zaczął popadać w ruinę. Dopiero kiedy w 1991 roku zamek trafił pod opiekę gminy Niepołomice, rozpoczęła się jego odbudowa i renowacja. Po kilku latach remontów i prac adaptacyjnych królewska siedziba odzyskała swą dawną świetność. Obecnie w Zamku Królewskim w Niepołomicach mieści się siedziba Muzeum Niepołomickiego, a także centrum konferencyjne. Jedną z ciekawostek związanych z niepołomickim zamkiem jest legenda o czakramie. Czakramy zwane gruczołami Ziemi, są ośrodkami niezwykłej energii. Według legendy jeden z czakramów znajduje się również w podziemiach Zamku w Niepołomicach. 

 


Obiekty na trasie

Powiązane treści