Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

TEATR POLSKA MCK SOKÓŁ Nowy Sącz

TEATR POLSKA MCK SOKÓŁ Nowy Sącz

Na czerwonym tle rozrzucone duże litery i cyfry tworzące napis: TEATR POLSKA 2024

ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184482610
fax. +48 184482611
tel. +48 184438800
Data i godzina rozpoczęcia: piątek, 25 października 2024 18:00
Data i godzina zakończenia: środa, 27 listopada 2024 13:30
Organizator: TEATR POLSKA
W ramach XVI edycji programu TEATR POLSKA zostaną przedstawione trzy spektakle: „Hamlet-Komentarz” Teatru Pieśni Kozła z Wrocławia, „Pięć i pół człowieka” Olsztyńskiego Teatru Lalek ora „Ifigenia ze Splott” Tetru imienia Stefana Jaracza w Łodzi. Program TEATR POLSKA jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl „Hamlet - Komentarz", to widowisko polifoniczne o doznaniach, odczuciach i intencjach, zranieniach i samotności. Reżyser Grzegorz Bral pokazuje noc po skrytobójczej śmierci starego króla. Poprzez śpiewne czuwanie i adorowanie ciała zmarłego , liturgię i obrzędy biesiadne, reżyser pokazuje obyczaje wielu kultur. Odarty ze znamion władcy duch Hamleta przechadza się pomiędzy osieroconymi, ukazując nicość jaka pozostaje po śmierci. Rozważania o niespełnieniu wyobrażeń ojca, syn sformułowany nadmiarem królewskich ambicji. Na to wszystko składają się atrybuty losu człowieka – miłość i pokora, przymus i rytuał, prywatność i obowiązek, samotność i pycha, kłamstwo i zemsta.  Zgon Hamleta – starego króla, jest wyrokiem na syna. Hamlet-duch nie ukrywa, że zemsta i zdrada wypełnią świat po jego zgonie. Królestwo martwego króla to porażające dziedzictwo złudy.  Zaś mordercy Hamleta – króla, Gertruda i Klaudiusz to postacie bez sumienia, obarczający za swoje czyny Boga i los stworzenia człowieka oraz zrzucający winę na wzrastanie według logiki życia. Jedyną pozytywną i piękną postacią jest Ofelia. Przez nią przemawia miłość i odpowiedzialność.

reżyseria i choreografia: Grzegorz Bral
scenografia: Robert Florczak
dramaturgia: Alicja Bral
kostiumy: Alicja Gruca
muzyka: Jean- Claude Acquaviva, Maciej Rychły
czas trwania: 55 min.

„Pięć i pół człowieka” to spektakl teatralny opowiadający o II wojnie światowej, o historii miłości wystawionej na próbę czasu. Spektakl opowiada o autentycznych wydarzeniach. Losach siedemnastoletniego Stacha i dwudziestoletniej Żydówki Sary. Czy miłość przetrwa i wystarczy aby znaleźć siłę po zniszczeniu wszystkiego  przez wojnę, po przejściu przez piekło przemocy, wywózek, holocaustu, a potem – przez radzieckie „wyzwolenie”.

Autor: Andrzej Bartnikowski na motywach reportażu Andrzeja Mularczyka
Reżyser: Andrzej Bartnikowski
Scenografia: Anita Piotrowska
Muzyka: Andrzej Bartnikowski

Czas trwania: 55 minut
Grupa wiekowa: Młodzież i dorośli
 

„Ifigenia ze Splott” to monodram przedstawiający młodą kobietę, która zażywa alkoholu i jest wulgarna. Przy tym nienawidzi świata i ludzi. Jest agresywna, przemawia przez nią wściekłość ale jest w niej również ogromny strach przed samotnością i brakiem miłości. Jednakże okazuje się, że właśnie miłość będzie punktem zwrotnym w jej beznadziejnym życiu. Dzięki miłości ale i tragedii której zaznała, kobieta ocali siebie, będzie mądrzejsza i o wiele spokojniejsza.

scenografia: Adrianna Gołębiewska
muzyka: Filip Gieldon
czas trwania: 90 minut
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
 


Powiązane treści