Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska

Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska

Na wprost duży drewniany piętrowy dom w stylu zakopiańskim, posadowiony na podmurówce z kamienia, ze spadzistymi dachami pokrytymi gontem. Od lewej ganek z drewnianymi drzwiami, nad nim balkon ze zdobioną barierką. U góry trójkątny szczyt. Po prawej w dachu małe okno. W ścianach małe okna z zazdrostkami. Z tyłu niżej budynek w dwóch kolorach. Na dole i pierwszym piętrze z jaśniejszych desek. W dachu pokrytym gontem małe okno. Z tyłu drzewa. Po lewej za budynkiem schody na taras z barierką. Dalej drzewa. Niebo w większości zachmurzone.

ul. T. Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182077221
Zbudowany w latach 1928–1932, staraniem ówczesnego kierownika szkoły ludowej Franciszka Ćwiżewicza. Ten niestrudzony społecznik założył najpierw chór ludowy, potem zespół teatralny, a w końcu doprowadził do budowy budynku z salą widowiskową.

Franciszek Ćwiżewicz i skupieni wokół niego górale bukowiańscy zgodnie uznali, że dla rozwoju wsi konieczne jest wybudowanie placówki kulturalno-oświatowej. Jak na ówczesne czasy i warunki podjęcie budowy Domu Ludowego było wielkim przedsięwzięciem, jego realizacja wiązała się z ogromnym trudem i wysiłkiem. W kronice Domu Ludowego są zapisy świadczące o "odrabianiu" przez mieszkańców wsi udziałów członkowskich przy budowie, na przykład Franciszek Łapka woził wodę i odrobił 50 złotych. albo Andrzej Body - cieśla z Bukowiny, odrobił własnoręcznie udział 50 złotych. Prawie wszyscy mieszkańcy wsi zwozili materiały na budowę: deski, drewno i kamienie. Byli nawet tacy gospodarze, którzy całe swoje ojcowizny oddali pod zastaw hipoteczny w Banku Rolnym.

Piętrowy budynek został zbudowany w stylu podhalańskim. Posiada podmurówkę z kamienia. Postawiony jest na planie wieloboku, którego główną oś stanowi wydłużony prostokąt. Do niego dostawione są boczne skrzydła – mniejsze od frontu i większe w części tylnej. Dachy wszystkich części podbite są gontem. W szczytach widoczne są charakterystyczne zdobnicze motywy góralskie, tak zwane słonecka, na kalenicach zaś rzeźbione pazdury.

Podobnie jak 80 lat temu, tak i dziś Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Działają tu zespoły regionalne, organizowane są imprezy, na przykład „Sabałowe Bajania" czy „Góralski Karnawał”. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej został wyróżniony w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2023 roku w kategorii: "Unikatowa atrakcja turystyczna".


Powiązane treści