Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Sebastiana i Matki Bożej Różańcowej Jurgów

Kościół świętego Sebastiana i Matki Bożej Różańcowej Jurgów

Niewielki kościółek z ciemnego drewna pokryty gontowym dachem. Po prawej w niższej części kościoła otwarte drzwi,  trzy stopnie przed nimi i ścieżka. Po lewej przed kościołem na trawie, pomiędzy dwoma grubymi konarami drzew, kapliczka z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Wokół korony drzew i bezchmurne niebo.

Jurgów 1, 34-532 Jurgów Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 182077942
Drewniany kościół został wybudowany w 1675 roku. Jego fundatorami byli sołtys Jakub Kesz i młynarz Mikołaj. W XIX wieku doczekał się rozbudowy.

Świątynia jest typowym przykładem podhalańskiego budownictwa sakralnego zwanego „spiskie rokoko” z mnóstwem bogato zdobionych figur świętych i aniołków. Ściany o konstrukcji zrębowej pokryte są w całości gontem, ozdobnie wycinanym w jodełkę.

W drewnianym klimatycznym wnętrzu utrzymanym w stylu rokokowym znajduje się kilka wartych uwagi dzieł sztuki sakralnej. Jest to przede wszystkim polichromia bogata w motywy roślinne i geometryczne, pochodząca z 1813 roku, przemalowana w okresie międzywojennym przez Kazimierza Piętkę. Na ołtarzu w centralnej części znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej oraz rzeźby świętych Piotra i Pawła. Uwagę zwraca także barokowa bogato zdobiona ambona oraz rokokowy konfesjonał. Ciekawą rzeźbą jest również, umieszczona nad chórem, figura „jurgowskiego diabła” pokonanego przez Michała Archanioła. Jest to jeden z bardzo nielicznych wizerunków diabła w kościołach. Związana z nim legenda mówi, że kobietom i dzieciom nie wolno na niego patrzeć.

Murowana zakrystia i kaplica są efektem XX-wiecznej rozbudowy. Podłużna budowla nakryta jest gontowym dachem, a wszystkie ściany kościoła, w tym murowane, również zaopatrzono w gonty. W przeciwieństwie do opisanych wcześniej budowli, kościół ten nie posiada wieży, a wolnostojąca dzwonnica, pochodząca z XIX wieku, ma odmienny charakter od kościoła. 

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści