Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr Wiktorówki

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr Wiktorówki

Drewniany kościół w słoneczny dzień

Wiktorówki 1, Małe Ciche, 34-531 Murzasichle Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182019850
tel. +48 534852191
Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIX wieku. Według przekazów ludowych, około 1861 roku w tym miejscu, pośród tatrzańskich borów, Marysi Murzańskiej objawiła się Matka Boża. Przyszły papież Karol Wojtyła chętnie przybywał tu podczas swych górskich wycieczek. Dziś na Wiktorówkach stoi piękna drewniana kaplica, nawiązująca do stylu zakopiańskiego, a pieszymi szlakami przybywają wciąż rzesze wiernych.

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr znajduje się w Tatrach Wysokich, na wysokości około 1 200 metrów nad poziomem morza, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego historia wiąże się z widzeniem, podczas którego mała pasterka otrzymała polecenie upomnienia ludzi, żeby zaprzestali grzeszyć i pokutowali za dawne winy. Dla zaznaczenia miejsca, w którym Marysia ujrzała „piękną Panią” ksiądz Szymon Łukaszczyk przybił do świerka obrazek z wizerunkiem Matki Bożej. Od tego momentu na Wiktorówki zaczęli przychodzić pasterze i pracujący w lesie robotnicy, aby pomodlić się w miejscu objawienia. Papierowy obrazek szybko uległ zniszczeniu, a na jego miejscu umieszczono obrazek malowany na szkle. W krótkim czasie nieznany ofiarodawca ufundował płaskorzeźbę Matki Bożej. W końcu XIX wieku miejscowy artysta wykonał kolejną kapliczkę, w której umieścił figurkę Matki Bożej Królowej Tatr. Figurka ta zachowała się do dzisiaj i znajduje się w ołtarzu głównym obecnej kaplicy. W 1957 roku decyzją Kurii Metropolitalnej na Rusinowej Polanie utworzono turystyczny ośrodek duszpasterski.

Sanktuarium na Wiktorówkach wielokrotnie odwiedzał ksiądz Karol Wojtyła podczas swych tatrzańskich wędrówek. Pielgrzymują tu górale, taternicy, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, himalaiści oraz pielgrzymi i turyści z Polski i zagranicy wypoczywający w Tatrach. Znajduje się tu bowiem symboliczny cmentarz ofiar gór.

Figura Matki Bożej została wykonana z drzewa lipowego i pomalowana farbami olejnymi. Maryja trzyma w prawej ręce berło, lewą zaś ma na sercu. W dniu 2 sierpnia 1992 roku figura została ukoronowana na prawie diecezjalnym przez metropolitę krakowskiego księdza kardynała Franciszka Macharskiego, w obecności 30 tysięcy wiernych.


Powiązane treści