Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz

Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz

Wnętrze kościoła. Kobieta siedzi tyłem w drewnianej ławce przed ołtarzem bocznym bogato zdobionym złoceniami z obrazem Matki Bożej. Po drugiej stronie drugi taki sam ołtarz z innym obrazem. U góry malowany sufit ze sklepieniem krzyżowym z postaciami świętych. Na wprost węższe prezbiterium z głównym ołtarzem ze stołem, za którym stoi bogato ozdobiony obraz. Przed stołem klęczy kapłan. Po jego boku ławka. Ściany malowane wizerunkami świętych wraz z wiszącymi na nich obrazami świętymi.

Plac św. Kingi 1, 33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184460499
fax. +48 184460173
Sławne sanktuarium wiele zawdzięcza Karolowi Wojtyle, który już jako papież Jan Paweł II, dnia 16 czerwca 1999 roku uroczyście kanonizował Kingę, założycielkę starosądeckiego klasztoru klarysek.

W 1257 roku księżna Kinga otrzymała ziemię sądecką, a w 1280 roku już jako wdowa po Bolesławie V Wstydliwym, ufundowała klasztor położony na stromym brzegu nad Popradem, przekazała klasztorowi swoje dobra i została klaryską. Zmarła w klasztorze w 1292 roku. Po jej śmierci odnotowano liczne cuda, a do grobu przybywali kolejni pątnicy. Legenda mówi, że dzięki świętej Kindze mamy sól, i że to ona sprowadziła do Polski górników solnych. W latach 1285–1332 wzniesiono drewniany kościół świętej Klary, w 1332 roku przebudowano go na gotycki pod wezwaniem Trójcy Świętej i te cechy mimo pożarów i kolejnych rekonstrukcji, w nim górują. Jest to świątynia jednonawowa, pięcioprzęsłowa z węższym wnętrzem prezbiterialnym. W ołtarzu głównym z czarnego marmuru i stiuku, dziele Baltazara Fontany z 1699 roku, znajduje się wykonany w srebrnej blasze obraz Trójcy Świętej ze Świętymi, między innymi Franciszkiem, Piotrem i Kingą. We wnętrzu uwagę zwracają: barokowe ołtarze boczne, jeden poświęcony świętej Kindze, barokowa ambona z 1671 roku, malowidła z XVII wieku na drzwiach zakrystii i gotycka chrzcielnica w kształcie kielicha z XV wieku. Do kościoła przylega kaplica świętej Kingi z XIV wieku, od strony nawy odgrodzona ozdobną kratą z XVII wieku. Są w niej: tablica upamiętniająca kanonizację świętej i pobyt Papieża Jana Pawła II, barokowy ołtarz z posągiem świętej z 1470 roku, dawny grobowiec-tumba świętej i srebrzysta trumienka z jej relikwiami. W klasztorze znajduje się obraz świętej namalowany na uroczystość kanonizacji. Msza święta kanonizacyjna dla 600 tysięcy wiernych odbyła się na rozległych błoniach u stóp skarpy nad Popradem. Ołtarz wzniesiony na tę okazję stoi tam do dziś. Jego drewniana architektura nawiązuje do regionalnego budownictwa, a trawiasty stok i strumyk spływający ze szczytu, przypominają o górskich krajobrazach, które zainspirowały papieża do sławnej „powtórki z geografii”. Pamiątki związane z papieskim pobytem i mszą kanonizacyjną zgromadzono w pomieszczeniu ekspozycyjnym pod ołtarzem. W pobliżu powstało Sądeckie Centrum Pielgrzymowania imienia Jana Pawła II z domem pielgrzyma.


Powiązane treści