Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętej Anny Nowy Targ

Kościół świętej Anny Nowy Targ

Alejka z kamieni rozgałęzia się w dwóch kierunkach. Po prawej na trawie płyta nagrobkowa z krzyżem. Dalej drzewa i za nimi pomniki i dalej dom. Na wprost drewniany, ciemny kościół z wysokim, stromym dwuspadowym dachem, stojący bokiem. Na środku dachu pokrytego gontem wieżyczka z sygnaturką. Dalej wyższa, kwadratowa wieża z baniastym hełmem. Na bocznej ścianie tablice informacyjne i plakat. Z tyłu wysokie drzewa. Po lewej przy ścianie schody. Dalej mur z kamienia i drzewa. Na niebie kłębiasta chmura.

ul. Zacisze 17, 34-400 Nowy Targ Region turystyczny: Tatry i Podhale

Na północnym brzegu Czarnego Dunajca, u stóp położonego na wzgórzu cmentarza, stoi pochodzący z XV wieku drewniany kościół kryty modrzewiowym gontem. To jeden z najcenniejszych zabytków Nowego Targu, stolicy Podhala.

Powstanie kościółka ginie w mroku dziejów. Jak głosi legenda kościół cmentarny powstał w 1219 roku z fundacji zbójników, którzy w ołtarzu umieścili zrabowany na Węgrzech obraz świętej Anny. Data ta nie wydaje się prawdziwa, gdyż tutejsza parafia wzmiankowana jest dopiero w 1596 roku. Ludowe legendy wiążą budowę kościoła z początkiem XIII wieku i choć nad prezbiterium widnieje data 1219, to brakuje dowodów, że był to rok budowy świątyni. Bardziej prawdopodobna jest XV wiek. Kościół kilkakrotnie remontowano w XIX i XX wieku, ostatnio w latach 1998–2001.

Późnogotyckich świątynia wznosząca się na niewielkim, stromym wzgórzu, mimo kilkakrotnych przebudowywań, zachowała harmonijną bryłę. Do budynek orientowany, drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami. Składa się z szerokiej, prostokątną nawą z kruchtą i węższym, kwadratowym prezbiterium z zakrystią, zamkniętym prostą ścianą. Niewielkie okna są tylko na południowej ścianie. Wysoki, jednokalenicowy dach kryty jest gontem, góruje nad nim sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę z kopulastym hełmem gontowym z latarnią. Kwadratową wieżę-dzwonnicę, o konstrukcji słupowo-ramowej z izbicą, wieńczy baniasty gontowy hełm. Dobudowano ją w 1772 roku, gdy zlikwidowano otaczające kościół podcienia.

Wnętrze kryje pozorne sklepienie kolebkowe. Podparty słupami chór muzyczny ma wybrzuszony parapet i rokokowy, malowany i rzeźbiony prospekt organowy. Wnętrze wyróżnia piękna polichromia figuralna, dzieło miejscowego artysty Hipolita Lipińskiego z 1880 roku. Interesujące malowidło z XVII wieku przedstawia początek budowy kościoła i zbójników, legendarnych fundatorów świątyni. Wyposażenie jest głównie barokowe. W późnobarokowym ołtarzu głównym z XVIII wieku znajduje się obraz Rodziny Najświętszej Maryi Panny, namalowany w 1516 roku oraz późnogotycki obraz Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku. Ołtarz otaczają figury świętych Stanisława i Wojciecha oraz królów węgierskich Stefana i Władysława. Uwagę zwracają: ołtarze boczne z XVII wieku, rokokowa ambona z XVIII wieku, gotyckie rzeźby święty Jana Ewangelisty i Matka Boża Bolesna, rzeźby ludowe i relikwiarz świętej Anny.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści