Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła Łapsze Wyżne
ul. Kościelna 2, 34-442 Łapsze Niżne
Region turystyczny: Pieniny i Spisz
Kościół położony jest w zachodniej części wsi, na wysokiej terasie, opadającej na południu ku potokowi Łapszańskiemu. Jego mury zewnętrzne ujmują masywne szkarpy. Świątynia jest orientowana, jednonawowa, trójprzęsłowa, z jednoprzęsłowym, węższym prezbiterium zamkniętym apsydą. Korpus na rzucie prostokąta. Po północnej stronie prezbiterium znajduje się prostokątna zakrystia, po południowej stronie kwadratowa kruchta. Od frontu znajduje się wieża na rzucie kwadratu, z przedsionkiem w przyziemiu. Wieżę nakrywa wysoki hełm. Dachy korpusu są siodłowe, o oddzielnych kalenicach. Świątynia jest murowana z kamienia, tynkowana. Dachy są pokryte blachą. Więźba dachowa jest drewniana, krokwiowo-stolcowa.
Wyposażenie wnętrza jest jednolite, rokokowe z lat 1760–1776. W ołtarzu głównym z roku 1776 znajduje się obraz przedstawiający świętych Piotra i Pawła oraz rzeźby świętych Szymona i Jana Chrzciciela, a także rzeźba przedstawiająca Koronację Marii Panny. Oprócz ołtarzy bocznych na ścianie północnej kościoła znajduje się jedyny na Spiszu ołtarz iluzjonistyczny, namalowany bezpośrednio na ścianie, a przedstawiający świętego Józefa, Dzieciątko Jezus i świętego Jana Nepomucena. Warte uwagi są też: ambona o bogatej dekoracji snycerskiej oraz kamienna, barokowo-ludowa chrzcielnica z drewnianą pokrywą.
Kościół otacza murowane z kamienia ogrodzenie, tynkowane. Od wschodu i zachodu znajdują się dwie bramki flankowane walcowatymi słupkami. Brama w północnej części ogrodzenia posiada duży, arkadowy otwór przejścia o łuku odcinkowym górą. Wieńczy go tympanon z krzyżem i sterczynami po bokach. W obręb ogrodzenia wchodzi mały budynek dawnej kostnicy. Na terenie przykościelnego cmentarza znajduje się kilka grobów plebanów i kolatorów kościoła.