Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Łętownia

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Łętownia

Za betonowym placem ogrodzenie z kamienia pokryte gontem, po lewej brama z daszkiem. Za nim drewniany kościół z wysoką, kwadratową wieżą z baniastym hełmem i sygnaturką, z nawą z wysokimi oknami i nawą boczną z zaokrągloną ścianą i oknem. Dach pokryty gontem. Po bokach kościoła i za nim drzewa. Niebo prawie bezchmurne.

Łętownia 99, 34-242 Łętownia Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 182773014
tel. +48 182773190
Kościół we wsi w Beskidzie Makowskim, to jedna z największych w Małopolsce drewnianych świątyń. Zbudowany w latach 1760-65 z fundacji Barbary z Janickich Lisickiej, ówczesnej właścicielki Łętowni i Łopusznej.

Parafia w Łętowni powstała w 1492 roku dzięki ówczesnemu właścicielowi wsi, kasztelanowi Mikołajowi Jordanowi. Pierwsza kaplica istniała tu w 1488 roku przy trakcie handlowym, dzisiaj na jej miejscu, przy niebieskim szlaku turystycznym, stoi kryta gontem domkowa kapliczka z 2010 roku. W XVI wieku wzniesiono drewniany kościół, który w 1760 roku przeniesiono do Krzeczowa, gdzie stoi do dziś. Na jego miejscu w latach 1760–1765 stanęła obecna barokowa świątynia.

To kościół konstrukcji zrębowej, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, jednonawowy o ścianach oszalowanych pionowymi deskami i stromych dachach krytych gontem, nad prezbiterium dwuspadowym z barokową wieżyczką-sygnaturką, nad transeptem wielospadowym. Przy zamkniętym wielobocznie prezbiterium jest zakrystia. Przy nawie usytuowane są dwie kaplice i kruchta. Kwadratową wieżę z 1779 roku, konstrukcji słupowo-ramowej z barokowym, baniastym hełmem z latarnią, otaczają oszalowane soboty. W latach 1776–1817 kościół przebudowano i powiększono.

We wnętrzu znajdują się pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku polichromie o motywach kwiatowych i rokokowe ołtarze, główny z obrazem patronów kościoła. W 1779 roku wykonano rokokową ambonę i ramy, w których znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Na chórze umieszczono organy w obudowie z końca XVII wieku. Na uwagę zasługują: krucyfiks z posągami na belce tęczowej, dwa konfesjonały z XVII wieku i drzwi do świątyni i do zakrystii wykonane z jednej, szerokiej deski oraz liczne obrazy ołtarzowe i rzeźby.

W kaplicy znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Łętowskiej, namalowany w drugiej połowie XVII wieku lub pierwszej połowie XVIII wieku, przez malarza z kręgu malarstwa bawarskiego lub austriackiego. Przemalowanemu obrazowi konserwacja w 1975 roku przywróciła pierwotny wygląd.

W kościele, remontowanym od 1968 roku, wykonano nowe fundamenty, zrekonstruowano dzwonnicę, odnowiono ołtarze i polichromie. W 1992 roku urządzono dwie kaplice, jedną błogosławionego brata Jana Brunona Zembola, pochodzącego z Łętowni męczennika II wojny światowej. Zbudowano też ogrodzenie z kamienia rzecznego, bramę na cmentarz i drogę procesyjną z piaskowca. W ogrodzeniu wznosi się kaplica grobowa właścicieli Łętowni Kempnerów i Żelichowskich.


Powiązane treści