Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Dobra

Kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Dobra

Na wprost za kamiennym murem z zadaszoną, otwartą na pół bramą stoi ciemny, drewniany kościół z kwadratową wieżą wyrastającą z przedsionka z dachem zwieńczonym u góry krzyżem. Dach kryty blachą, na środku wieżyczka z sygnaturką. Z boku kościoła przybudówka. Z przodu duże drewniane drzwi. Obok nich stoi wysoki krzyż. Wokoło wysokie drzewa bez liści. Po lewej dalej widać duży budynek. Niebo bezchmurne.

Dobra 99, 34-642 Dobra Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 183330016
tel. +48 506067135
tel. +48 780103256
Kościół we wsi Dobra w Beskidzie Wyspowym zbudowano pod koniec XVII wieku na miejscu poprzedniego, spalonego. Należy on do parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Świątynia to przykład barokowej, drewnianej architektury sakralnej z ciekawym rokokowym wyposażeniem.

Parafię w Dobrej w 1361 roku erygował biskup krakowski Bodzanta. Pierwszy kościół z XIV wieku spłonął w 1678 roku. Nową drewnianą świątynię, która przetrwała do dziś, fundacji podkomorzego koronnego Jerzego Dominika Lubomirskiego, w 1684 roku konsekrował biskup Mikołaj Oborski. Z parafią związany jest kult Matki Bożej Szkaplerznej, której wizerunek spłonął w kościele w 1678 roku. Po 1692 roku ksiądz Juraszewski ufundował nowy obraz, który w 1760 roku umieszczono w dobudowanej kaplicy, w barokowym ołtarzu. W latach 1865–1867 dobudowano kruchtę, przedłużono prezbiterium i zakrystię.

To drewniana, barokowa świątynia konstrukcji zrębowej z kwadratową wieżą słupową, trzynawowa z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. W 1912 roku gontowy dach przykryto blachą. Wnętrze zdobi późnobarokowa polichromia figuralno-ornamentalna z 1760 roku, odnowiona przez Jana Stankiewicza w latach 1863–1865. W prezbiterium zachowała się empora oraz polichromie z XVII wieku. W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się barokowe tabernakulum z XVIII wieku i obraz wykonany w stylu Veraicon z XVII wieku. Pozostałe wyposażenie z XVIII to barokowe ołtarze boczne z obrazem Świętej Rodziny, z obrazem Matki Bożej Różańcowej w otoczeniu św. Katarzyny ze Sjeny i św. Dominika. W zwieńczeniu umieszczony jest wizerunek św. Aleksandra. Kolejny ołtarz św. Sebastiana z obrazem na desce Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Główny obraz to Ukrzyżowanie, jest on zasłaniany obrazem świętego Izydora. Następny ołtarz z obrazem Ecce Homo, przysłaniany dziełem Serce Jezusa z 1944 roku. I ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Rokokowa ambona i drewniana barokowa chrzcielnica. Poza tym stacje drogi krzyżowej z 1865 roku, dzieła Jana Stankiewicza. W kaplicy umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, w 1980 roku przeniesionego do nowego kościoła.

Kościół otacza starodrzew i kamienny mur z 1800 roku z trzema bramkami i kapliczkami stacji Drogi Krzyżowej z 1844 roku. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści