Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Narodzenia Pańskiego i świętego Bartłomieja Apostoła Kraków Mogiła

Kościół Narodzenia Pańskiego i świętego Bartłomieja Apostoła Kraków Mogiła

Pod bezchmurnym niebem, drewniany kościół z sygnaturką na stromym, dwuspadowym dachu, pokrytym gontem. Z zadaszonym wejściem i małym oknem nad nim. Wyżej z ścianą w kształcie trójkąta i małym w niej oknem. Z wysokimi oknami z boku i w nawie bocznej. Z kwadratową niską zakrystią obok nawy bocznej. Z tyłu otoczony niskim drewnianym ogrodzeniem, obok kilka drzew i przed kościołem trawa.

ul. Klasztorna 4, 31-979 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126442331
tel. +48 126446992
Kościół świętego Bartłomieja w Krakowie-Mogile powstał w 1466 roku. Należy do najstarszych i najcenniejszych zachowanych obiektów sakralnych architektury drewnianej w Małopolsce. 
Budowniczym był cieśla i snycerz Maciej Mączka.

Kościół ma trójnawowy układ przestrzenny i jest w tej chwili jedynym zachowanym w Polsce kościołem drewnianym o gotyckiej proweniencji, w którym zastosowano właśnie taki podział wnętrza. 

Świątynia została zbudowana w 1466 roku z inicjatywy opata pobliskiego klasztoru cystersów.  Jego sygnaturę znajdziemy na bogato zdobionym, zachowanym do dziś południowym portalu kościoła. Wysmukła budowla jest bezwieżowa, a stojąca tuż obok drewniana dzwonnica z kopulastym hełmem, przez którą wchodzi się na teren kościelny, ma późniejszą, XVIII-wieczną metrykę. W XVIII stuleciu do kościoła dostawiono też kaplice boczne i piętrową zakrystię, zmieniając nieco prosty, właściwy średniowieczu korpus. Wnętrze ozdabiają XVIII-wieczne wyposażenie i polichromia. W świątyni znajdziemy także elementy z czasów powstania kościółka. Zachowały się między innymi ostrołukowe arkady międzynawowe i rzeźbiony portal. Rokokowa dekoracja malarska stropów i ścian wykonana około 1766 roku przez nieznanego autora przedstawia między innymi medaliony z portretami papieży, świętych, uczonych i biskupów krakowskich Iwona Odrowąża, Prandoty i Zbigniewa Oleśnickiego. Największa scena ukazuje Adorację Najświętszej Maryi Panny przez świętego Bernarda z Clairvaux.

Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym z 1770 roku umieszczony jest obraz świętego Bartłomieja, a w barokowych i rokokowych ołtarzach bocznych znajdują się między innymi obrazy świętej Anny Samotrzeć i świętego Izydora. Drewniana ambona jest rokokowa, a kamienna chrzcielnica o reminiscencjach gotyckich pochodzi z XVI lub XVII wieku.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. 


Powiązane treści