Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Zamek oddział Ratusz Oświęcim

Muzeum Zamek oddział Ratusz Oświęcim

Przejście do wystawy dokumentującej dzieje Oświęcimia w czasach zaboru austriackiego w ratuszu oświęcimskim. Wokół otworu drzwiowego wymalowany łuk wsparty na dwóch kolumnach.

Rynek Główny 2, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 787915911
W budynku odrestaurowanego XIX-wiecznego Ratusza można zanurzyć się w historii miasta. Oddział Ratusz należący do Muzeum Zamek w Oświęcimiu przybliża dzieje jednego z najstarszych miast Polski.

Choć Oświęcim to aż osiem wieków historii, udało się zaaranżować przestrzeń Ratusza, by nie pominąć żadnego z ważnych i istotnych wydarzeń. Podróż w czasie zaczyna się więc od średniowiecza, a kończy w czasach współczesnych. Wirtualnymi przewodnikami po najstarszym okresie jest pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna. To z nimi można obejrzeć stare dokumenty, pieczęcie, a dzięki interaktywnym rozwiązaniom cofnąć się do pierwszych lat istnienia grodu.

Na parterze odnajdziemy trzy cele więzienne z różnych okresów przeszłości miasta. Na pierwszym piętrze czekają na zwiedzających opowieści o epidemiach, pożarach i powodziach, a także potopie szwedzkim. Piętro poświęcone jest historii od XVII wieku po zabory. Druga część wystawy to czasy I wojny światowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się też kolejna odsłona dziejów Oświęcimia - od czasów Młodej Polski. Tutaj narratorem jest ówczesny burmistrz Oświęcimia - Roman Mayzel. To w tej części prezentowany jest samochód Oświęcim – Praga model Baby z 1936 roku (produkowany w Pradze, składany w Oświęcimiu). Oświęcim-Praga to prawdziwy cud techniki na rynku samochodów w Polsce przed drugą wojną światową. Autami tymi jeździli wielcy ówcześni artyści i politycy, między innymi malarz Wojciech Kossak, śpiewak Jan Kiepura czy rajdowy mistrz Polski Jan Ripper. Kto by nie chciał wsiąść do takiego wozu i przejechać się wirtualnymi uliczkami miasta?! Po przejażdżce na zwiedzających czeka historia KL Auschwitz-Birkenau i czasów wojny. Współczesność zaś to opowieść o działaniach pokojowych, kulturalnych i sportowych Oświęcimia. 

Na poddaszu znajduje się przestrzeń na wystawy czasowe. Ponadto muzeum prowadzi działalność edukacyjną w postaci lekcji muzealnych i warsztatowych dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych.


Powiązane treści