Centrum Informacji Turystycznej Muszyna
ul. Rynek 34 - budynek Ratusza na płycie rynku, 33-370 Muszyna
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Każdy turysta może otrzymać w nim bezpłatne mapy z naniesionymi na nie miejscami wartymi odwiedzenia, liczne materiały o atrakcjach turystycznych, kulturalnych oraz bazie noclegowej i gastronomicznej. Na stronie internetowej CIT znajdują się także filmowe przewodniki po Muszynie oraz jej okolicy, między innymi o Żegiestowie. Kurort ten, o czym niewielu już pamięta, w czasach swojej świetności nazywany był perłą polskich uzdrowisk. I dzisiaj jego obiekty, malowniczo wciśnięte w las na stromym zboczu najpiękniejszej części przełomu Popradu, przy drodze z Muszyny do Piwnicznej i Starego Sącza, robią wielkie wrażenie.
Uprzejmi i świetnie zorientowani pracownicy CIT ze swadą opowiadają nie tylko o fascynujących lokalnych legendach, ale także barwnej historii i niezwykłych atrakcjach. Podpowiadają, co zjeść, w którym miejscu znaleźć nocleg, a także gdzie wybrać się, aby odnaleźć najpiękniejsze i widokowe trasy. Z racji ilości atrakcji w Muszynie i jej okolicy ich wybór nie jest bowiem łatwy, więc przyda się podpowiedź fachowców doskonale znających teren.
Wystarczy tylko wspomnieć o imponującym Szlaku Architektury Drewnianej, na którym odnajdziemy zarówno małomiasteczkową zabudowę Muszyny, jak również kościoły i cerkwie, w tym te wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; największe w Polsce muszyńskie ogrody tematyczne – Sensoryczne, Biblijne; górę Malnik z wieżą widokową, z której rozpościera się wspaniały widok na Tatry Bielskie; odbudowany Zamek Baszta z malowniczym widokiem na Poprad i rozległą okolicę, a także Park Rodzinny.
Oczywiście nie można również zapomnieć o samym Beskidzie Sądeckim – krainie łagodności, miejscu, w którym życie toczy się nieco wolniej, a jego góry i doliny idealnie nadają się do niespiesznej wędrówki, smakowania każdej chwili i obcowania z dziką przyrodą. Pochłoną nas przepiękne widoki, lasy, grzbiety górskie i doliny mieniące się paletą barw i kolorów, urocze miasteczka, drewniane kościoły i cerkwie, a także bogata i niezwykła kultura. To również kraina pogranicza, barwna etnicznie i różnorodna kulturowo – od zawsze była i jest miejscem spotkania wyznań, kultur, ludów i narodów. Intrygujący kulturowy tygiel z licznymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i wyznaniowymi – Mała Ojczyzna dla mieszkających tu Polaków, Ormian, Słowaków, Ukraińców, Żydów, Łemków i Romów. To ziemia nie tylko uzdrowisk i wiekowych zabytków, ale także opustoszałych dzisiaj, niegdyś tętniącym życiem, łemkowskich wsi. To ziemia wielkiej historii i wielkich wojen.
To również Miejsce Przyjazne Rowerzystom – MPR.
Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloNatura znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl