Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Podgórze Kraków

Podgórze Kraków

Słoneczny dzień. Środkiem płynie rzeka Wisła. Na jednym i drugim brzegu zabudowania miasta. Przy brzegu pod drugiej stronie zacumowane są statki wycieczkowe. Po lewej most łączący obie strony miasta. W oddali drugi most. W tle panorama na dzielnicę Podgórze w Krakowie. Na niebie snują się cienkie chmury.

Podgórze, Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Żydowscy mieszkańcy Podgórza, obecnie dzielnicy Krakowa a do 1915 roku wolnego miasta założonego w XVIII w. u stóp wzgórza Lassoty, to głównie handlarze i rzemieślnicy. Aż do 1936 r. posiadali oni odrębną wobec krakowskiej gminę żydowską. W czasie okupacji hitlerowskiej na terenie Podgórza utworzono dla krakowskich Żydów zamknięte getto (fragment muru okalającego dzielnice zachował się do dziś przy ul. Lwowskiej). Liczba mieszkańców getta nie była stała, ale wzrastała niekiedy do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy. W marcu 1943 r. nastąpiła likwidacja getta, związana z tragicznymi wydarzeniami, upamiętnionymi na placu Bohaterów Getta.

Najczęściej odwiedzaną przez turystów częścią Krakowa jest Stare Miasto i Kazimierz. W stolicy Małopolski można jednak odnaleźć o wiele więcej miejsc wartych uwagi. Jednym z nich jest dzielnica Kraków Podgórze, która jeszcze około 100 lat temu była oddzielnie funkcjonującą miejscowością. Na jej terenie mieści się m.in. słynna Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz kopiec Krakusa. Poznaj najważniejsze atrakcje Podgórza. Podgórze znajduje się parę minut drogi od dzielnicy Kazimierz, po drugiej stronie Wisły, którą łatwo można pokonać na pieszo-rowerowej Kładce Ojca Bernatka. Ta prawobrzeżna dzielnica Krakowa dawniej nosiła nazwę Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Zostało ono utworzone po I rozbiorze Polski na skutek decyzji władz austriackich, które potrzebowały nowych terenów do zagospodarowania przez ludność. Podgórze stało się częścią Krakowa dopiero w 1915 roku. Dzielnica ta ma istotne znaczenie jako miejsce historyczne, gdyż na jej terenie w czasie II wojny światowej znajdowało się getto żydowskie. Dzisiejszy rynek podgórski to spokojny plac z ławeczkami, gdzie w wolnych chwilach przesiadują mieszkańcy. Dawniej znajdował się tu jednak tętniący życiem targ, głośny od gwarnych rozmów kupców i kupujących, pełen kolorów, zapachów i przeróżnych towarów. Rynek mieścił się na skrzyżowaniu ważnych dróg, które prowadziły do pobliskiej Wieliczki, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej – dzięki tej lokalizacji miejsce było dość licznie odwiedzane. W trakcie spaceru po okolicy warto udać się do położonego w pobliżu kościoła św. Józefa, który zbudowano w latach 1905–1909 w stylu neogotyckim. Jego wieża nawiązuje do wieży Kościoła Mariackiego na Starym Mieście.


Powiązane treści