Muzeum Pszczelarstwa Stróże
Stróże 235, 33-331 Stróże
Region turystyczny: Pogórza
Zaczątkiem tej niezwykłej ekspozycji stała się kolekcja uli zakupionych przez gospodarzy od znanego, krakowskiego pszczelarza Bogdana Szymusika, który jest patronem muzeum. Do najcenniejszych zabytków muzeum należy kłoda na pięć rodzin pszczelich z przełomu XVIII i XIX wieku. Dużą atrakcją są też ule afrykańskie. Są tutaj ule skrzynkowe (snozowe i ramowe), obserwacyjne, figuralne, kłody, stojaki, a także słomiane kószki.
Zwracają uwagę rzeźbione ule figuralne np. św. Ambroży – patron pszczelarzy albo „Diabeł”, który według dawnych wierzeń chronił pszczoły i pszczelarzy od zła. Robią wrażenie drewniane chaty wystawowe, drewniane kapliczki, rzeźby i mnóstwo oryginalnych akcesoriów pszczelarskich. Muzeum znajduje się na wolnym powietrzu i podzielone jest na kilka ekspozycji. Na jednej z nich zobaczymy jak wygląda wnętrze ula, życie pszczół oraz sam proces powstawania miodu. W innym miejscu poznamy historię pszczelarstwa i zobaczymy sprzęty używane przez pszczelarzy. Istnieje także możliwość organizacji warsztatów dla szkół, szkoleń i wykładów na temat pszczelarstwa. Warto dodać, że w skansenie znajdziemy niespotykany eksponat - Karpacką Barć Milenijną. To 15-metrowy pomnik poświęcony pszczole, mieszczący jednocześnie czynny ul. Przy muzeum znajdziemy także zwierzęcą zagrodę, w której znajdziemy między innymi kozy, osiołki, kuce, hucuły i ptactwo domowe oraz Park Zarembów z miejscem na ognisko, grilla i biesiadę taneczną.
W sąsiedztwie znajduje się lokal gastronomiczny, w którym powstają dania na bazie miodu. Na miejscu w Miodowej Spiżarni można kupić różnego rodzaju miody naturalne, pitne, leki i kosmetyki.
Muzeum jest czynne przez cały rok.