Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej
Kamianna 17, 33-336 Kamianna
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Pasieka Barć imienia ks. dr. Henryka Ostacha w Kamiennej to nie tylko opieka nad pszczołami, produkcja miodu i produktów pszczelich oraz sklep. To miejsce, w którym można poczuć wyjątkową bliskość z naturą oraz poznać tradycje pszczelarstwa. Dzięki wizycie w działającym na terenie Pasieki Muzeum Pszczelarstwa można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat biologii pszczół, a chętni mogą nawet wykonać własną świecę z pszczelej węzy woskowej. Stosuje się tutaj także naturalne metody leczenia woskiem i jego pochodnymi. Właścicielami pasieki są Państwo Emilia i Jacek Nowakowie.
Muzealna ścieżka edukacyjna z przewodnikiem prowadzi przez najważniejsze obiekty w okolicy i zapewnia dzięki temu spojrzenie z szerokiej perspektywy. Zwiedzanie rozpoczyna się od cerkwi w Kamiannej, następnie prowadzi do skansenu uli prezentującego i te najstarsze drążone w pniach drzew, jak i już te nowoczesne stosowane w przemysłowej produkcji miodu. Można tutaj również zapoznać się z historią bartnictwa i pszczelarstwa, a następnie przejść do poznania biologii rodziny pszczelej w Pasiece oraz do obejrzenia pracowni pasiecznych w pawilonie. W Muzeum prezentowany jest jeden z największych zbiorów rzeźb, w tym św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Na zbiory muzeum składają się dwie ekspozycje: biograficzna, poświęcona osobie ks. dr. Henryka Ostacha – kapłana i pszczelarza, długoletniego prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz wystawa związana z tematyką pszczelarstwa, w tym prezentująca urządzenia i narzędzia pszczelarskie z okresu ostatnich 200 lat! W ramach wycieczki można oddać się degustacji miodów w kawiarni, dokonać zakupów w lokalnym sklepie oraz poprzymierzać nakrycia głowy pszczelarzy.
Czas zwiedzania to od 30 do 60 minut. Warto wcześniej skontaktować się w celu potwierdzenia szczegółów telefonicznie +48 184741632 lub mailowo barc@kamianna.pl. Właściciele na miejscu oferują także noclegi, organizują ogniska oraz prowadzą działalność dydaktyczną dla pszczelarzy oraz dla młodzieży.
Znajdujący się w pobliżu Dom Pszczelarza Polskiego Związku Pszczelarskiego jest bazą dydaktyczną dla uczniów szkół rolniczych, studentów i pszczelarzy. Realizowane są w nim prelekcje i pokazy promocyjne dla grup turystycznych, w trakcie których prezentuje się wartości lecznicze i odżywcze miodu oraz produktów pszczelich.