Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Nikifora Krynica-Zdrój

Muzeum Nikifora Krynica-Zdrój

Duża drewniana willa w stylu szwajcarskim, w kolorze niebieskim, z ceglastym dachem pokrytym blachą z dużą jaskółką po środku i mniejszymi po bokach. Od frontu podcień i taras na piętrze z ozdobnymi balustradami. Na górnej balustradzie napis ROMANÓWKA. Budynek postawiony na kamiennej podmurówce, prowadzą do niego betonowe schody, po których wchodzą ludzie - kobieta i mężczyzna. Przed budynkiem duże drzewo z liśćmi i krzewy. Po prawej kolejne drewniane zabudowanie. Z tyłu rosnące drzewa.

Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184715303
Urodził się w Krynicy i Krynicę kochał. Trzy razy był przesiedlany i trzy razy do niej powrócił. W tym mieście zapragnął zostać, tu z żebraka Epifaniusza Drowniaka stał się słynnym malarzem Nikiforem, "Matejką z Krynicy". Muzeum poświęcone człowiekowi zafascynowanemu czasem, cerkwiami i pociągami nie mogło powstać gdzie indziej.

Nikifor potrzebował Krynicy, ale też Krynica potrzebowała i wciąż potrzebuje Nikifora. Tu poznaje się opowieści o człowieku, który z nędzarza i gruźlika, malującego na pudełkach po papierosach, stał się artystą pożądanym przez największe światowe galerie.

W willi "Romanówka" znajdującej się nad Kryniczanką w 1995 roku otwarto oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej poświęcony twórczości Nikifora Krynickiego. W kameralnych wnętrzach prezentowanych jest kilkadziesiąt prac łemkowskiego artysty, wśród nich unikalne dzieła prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, jak "Autoportret potrójny" czy wieloobrazkową kompozycję "Uzdrowienie chorej". Z uznanych za najlepszy okres Nikifora - czyli lat dwudziestych i trzydziestych - pochodzą akwarele, na których uwiecznił pejzaże górskie, cerkwie, kuchnie, urzędy, posterunki, banki i fabryki dolarów. To niezwykła podróż do świata wyobraźni artysty, ale także lekcja technik, jakimi się posługiwał. Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponować prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym i równocześnie przedstawić wszystkie okresy twórczości Nikifora. W "Romanówce" zgromadzono także pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora.


Powiązane treści