Pamiątki historii ukryte na Jurze – naturalnie!

Ruiny zamku w Rabsztynie z lotu ptaka, w prawym  dolnym rogu logo - napis Małopolska Naturalnie
Co powiecie na propozycję letniej wycieczki do jednego z najcenniejszych przyrodniczo rejonów Polski, kolebki kultury, miejsca, gdzie pamiątki bogatej i długiej historii można odnaleźć wśród niezwykłych krajobrazów, wapiennych ostańców, głębokich dolin i wzgórz porośniętych gęstymi lasami? Brzmi inspirująco? Koniecznie wybierzcie się w podróż na Jurę Krakowsko - Częstochowską. Niezależnie czy będzie to jednodniowy wypad, czy dłuższy pobyt – nie będziecie się nudzić – to pewne!

Teren Jury jest jednym z najbardziej intrygujących zakątków w naszym kraju. Zróżnicowana rzeźba terenu, bogactwo gatunków fauny i flory, sielski klimat, liczne możliwości uprawiania turystyki aktywnej, a przede wszystkim zabytki historii w postaci ruin średniowiecznych zamków i strażnic tworzą niepowtarzalne krajobrazy.  Jako środek transportu najlepiej sprawdzi się tu rower. Dzięki niemu niespiesznie można dotrzeć do wszystkich atrakcji i ciekawych miejsc. Istnieją tu liczne szlaki rowerowe, dobrze oznakowane trasy, na których nie sposób się zgubić. Z uwagi na rozległość obszaru warto podzielić trasę na fragmenty, zaplanować noclegi, albo wracać na Jurę pokonując kolejne odcinki. To również świetny teren do pieszych wycieczek. Cały szlak pieszy liczy sobie ponad 168 km, ale trekking w tak cudnych okolicznościach przyrody to sama przyjemność!

Niewątpliwie największym skarbem Jury są Orle Gniazda. Legendarnie średniowieczne zamki i fortece, malowniczo położone na skalistych, wapiennych wzniesieniach. Przez stulecia miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. Położone pośród zielonych pagórków porośniętych lasami, stwarzają wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy monumentalnym dziełem człowieka  i środowiskiem.

Przemierzając Jurę rowerowym Szlakiem Orlich Gniazd w części małopolskiej traficie do Zamku w Bydlinie ukrytego na zalesionym wzgórzu, widocznego z daleka położonego na wapiennej skale Zamku w Rabsztynie, Olkusza z malowniczym rynkiem, Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, monumentalnego Zamku Tenczyn w Rudnie. Podróżując w kierunku Krakowa, w Olkuszu można też wybrać alternatywny szlak i przejechać w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego i Doliny Prądnika. Czekają tam na Was kolejne Orle Gniazda - Zamek w Pieskowej Skale tuż obok słynnej Maczugi Herkulesa, Zamek w Ojcowie oraz położony najbliżej Krakowa Zamek w Korzkwi. Mało kto wie, że krakowski Wawel to również Orle Gniazdo, dlatego jurajską podróż można zakończyć w królewskim mieście!

Jeśli podczas wycieczki będziecie mieli ochotę na zastrzyk adrenaliny – z pewnością nie braknie okazji do ekstremalnych przeżyć, zarówno tych pod, jak i nad ziemią. Eksploracja jurajskich jaskiń i wspinaczka skałkowa po pionowych skalnych ścianach z pewnością sprawią, że poczujecie dreszczyk emocji!

Podróżując po Jurze spróbujcie koniecznie tutejszych specjałów. Na południowych zboczach wzniesień w stosunkowo łagodnym klimacie doskonale czuje się winorośl. W licznych winnicach można skosztować wybornych szlachetnych win, które w niczym nie ustępują niemieckim rieslingom i madziarskim trunkom. Kulinarnym królem okolicy jest oczywiście pstrąg… W hodowlach prowadzonych w jurajskich dolinach można zjeść go przyrządzonego na wiele sposobów. Wyjątkowo smakuje Ojcowski – wpisany na unijną listę produktów regionalnych z Małopolski.

Jeśli chcielibyście poznać wszystkie tajemnice Jury podczas jednej wizyty, koniecznie zarezerwujcie sobie czas w trzeci weekend września (16-18 września 2022 r.). W tym terminie, już po raz piąty, odbywa się wielkie Święto Jury Krakowsko - Częstochowskiej – Juromania. W ponad 35 lokalizacjach, od Krakowa, aż po Częstochowę będzie można podziwiać rekonstrukcje i pokazy historyczne, zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień, wziąć udział w warsztatach, konkursach, grach terenowych, rajdach,  targach produktów regionalnych i rzemiosła oraz wielu innych atrakcjach.

Tegoroczny motyw przewodni Juromanii „Poczuj smak historii” to obietnica odkrycia długiej  i niezwykle ciekawiej historii tych terenów oraz poznania wyjątkowych smaków dań i produktów, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

To niezwykłe wydarzenie każdego roku przyciąga tysiące uczestników z całej Polski. Miłośnicy historii, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, lokalnych smakołyków z pewnością nie poczują się zawiedzeni. Nie zabraknie atrakcji dla dużych i dla małych. Dlatego koniecznie rezerwujcie czas, sprawdźcie szczegóły programu na juromania.pl i stwórzcie swój własny przewodnik Juromaniaka!

Do zobaczenia na Jurze – naturalnie!

Multimedia


 

Powiązane treści